Ogromne tempo życia jakie przynosi nam współczesność i związany z tym stres jest bezpośrednią lub pośrednią przyczyną powstawania wielu chorób. Choroby te noszą wspólne miano chorób cywilizacyjnych. Jedną z takich chorób jest depresja. Coraz częściej zdarza się że dosięga ona ludzi w najmniej oczekiwanych sytuacjach życiowych. Wydaje się że wszystko toczy się swoim rytmem, aż tu nagle nasze nastawienie do życia i samopoczucie ulegają diametralnej odmianie na gorsze.
Czy mogę mieć depresję? O odpowiedz najlepiej udać się do lekarza, tym nie mniej, warto poznać charakterystyczne objawy jakie towarzyszą tej chorobie. Wiedza taka pozwoli zorientować się nam czy mamy do czynienia z chwilową chandrą czy jakimś poważniejszym problemem.

Objawy te to:
1. poczucie ciągłego zmęczenia, ociężałość, utrata energii
2. smutek, przygnębienie, płaczliwość
3. utrata zainteresowań, „nic Cię nie cieszy”
4. niechęć do pracy, wykonywania codziennych czynności
5. brak zadowolenia z życia, niechęć do życia
6. pogorszenie pamięci, trudności ze skupieniem uwagi przy czytaniu, oglądaniu telewizji
7. zamartwianie się (o dzień dzisiejszy, o przyszłość)
8. unikanie spotkań ze znajomymi
9. uczucie wewnętrznego napięcia, niepokoju
10. wczesne budzenie się, płytki sen lub odwrotnie, trudności z porannym wstawaniem
11. złe samopoczucie rano
12. brak apetytu, chudnięcie
13. zaparcia, zasychanie w ustach
14. bóle: głowy, różnych grup mięśni
15. myśli samobójcze.

Odpowiadając sobie na pytanie, czy objawy te towarzyszą nam -w sposób twierdzący, winniśmy udać się do lekarza specjalisty. Ważną wskazówką jest też czas występowania objawów, jeśli trwają one w sposób ciągły dłużej jak dwa tygodnie, to na pewno podstawa do złożenia wizyty u lekarza jest. Leczeniem depresji zajmują się lekarze psychiatrzy. Na wizytę do lekarza tej specjalności nie potrzeba skierowania, można się tam udać bezpośrednio. Nie ma powodu żywic ewentualnej obawy wobec takiej wizyty, jest to bowiem zwykła ludzka rzecz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *