Badania endoskopowe to forma diagnozowania lub wykonywania zabiegów wyłącznie poprzez wykonanie kilku nacięć i wprowadzenie specjalnego urządzenia z kamerą. Umożliwiają one rozpoznanie wielu chorób. Jeśli chcesz wiedzieć, do czego służy endoskop i czy ten rodzaj badań jest bezpieczny — przeczytaj ten tekst.

  1. Dlaczego endoskop medyczny jest bardzo pomocny?
  2. W jakich dziedzinach medycyny wykorzystuje się endoskopy medyczne?
  3. Czy endoskop medyczny jest bezpieczny?
  4. Jakie są rodzaje endoskopów medycznych?

Technologia, również ta medyczna,- rozwija się w zawrotnym tempie. Dzięki temu coraz więcej chorób może zostać wykrytych we wczesnym stadium, a to oznacza większe szanse na wyleczenie chorego. Endoskop medyczny jest jednym z urządzeń wykorzystywanych w diagnostyce. Różne rodzaje endoskopów pozwalają na zastosowanie ich w wielu dziedzinach medycyny.

Dlaczego endoskop medyczny jest bardzo pomocny?

Endoskopy medyczne to urządzenia stosowane do wykonywania badań wewnątrz ciała, bez konieczności inwazyjnych zabiegów. Endoskop składa się z ze specjalnej rurki ze źródłem światła i systemem optycznym, który pomaga w diagnostyce chorób wewnętrznych. Dzięki złożonej budowie endoskop jest bardzo precyzyjny i umożliwia dostanie się nawet do trudno dostępnych miejsc w ciele człowieka. W łatwy sposób umożliwia również pobranie próbek do badania histopatologicznego.

W jakich dziedzinach medycyny wykorzystuje się endoskopy medyczne?

Zastosowanie endoskopów jest bardzo szerokie. Dzięki temu, że z ich pomocą możliwe jest dotarcie nawet do głęboko umiejscowionych organów, korzysta się z nich w wielu dziedzinach medycyny. Należą do nich m.in.:

  • chirurgia – endoskop umożliwia przeprowadzenie zabiegu bez konieczności otwierania powłok brzusznych. Zabiegi laparoskopowe umożliwiają np. usunięcie torbieli, niedużych guzów czy polipów z organów wewnętrznych i wszystkich narządów klatki piersiowej poprzez wykonanie zaledwie kilku centymetrowych nacięć;
  • laryngologia – za pomocą endoskopu możliwe jest dokładne sprawdzenie trudno dostępnych miejsc znajdujących się w układzie oddechowym. Ten sposób badania krtani czy strun głosowych pozwala w szybki sposób zauważyć wszelkie zmiany. W laryngologii endoskop często umożliwia również usunięcie ciał obcych;
  • urologia – endoskop stosuje się również w badaniach pęcherza moczowego lub nerek. Możliwe jest małoinwazyjne usuwanie kamieni nerkowych oraz wszelkich innych zmian;
  • gastroenterologia – metoda endoskopowa idealnie sprawdza się podczas badania dwunastnicy i żołądka. Dzięki niej lekarz może dokładnie obejrzeć wnętrze organów i możliwe jest wykrycie lub wykluczenie występowania ewentualnej choroby wrzodowej, lub zmian nowotworowych.

Czy endoskop medyczny jest bezpieczny?

Prawidłowo wykonane badanie endoskopowe jest całkowicie bezpieczne. Ważne, żeby badanie było wykonywane przez odpowiednio przeszkolonych specjalistów oraz przy zachowaniu najwyższych standardów higieny. Z całą pewnością zabieg wykonany endoskopem wiąże się z mniejszym obciążeniem dla organizmu niż normalna operacja, gdy niezbędne jest np. otwarcie jamy brzusznej. Dodatkowo rekonwalescencja po zabiegach endoskopowych trwa o wiele której. 

Jakie są rodzaje endoskopów medycznych?

Obecnie dostępnych jest coraz więcej różnych rodzajów endoskopów. Ich funkcje są coraz bardziej rozbudowywane. Zazwyczaj endoskopy można podzielić na sztywne i giętkie. Te pierwsze posiadają sztywny tubus i pozwalają z łatwością dotrzeć np.do gardła. Endoskopy giętkie sprawdzą się w przypadku organów o bardziej skomplikowanej budowie, np. jelit. 

W dzisiejszej medycynie badania z wykorzystaniem endoskopów są już powszechne. Dzięki nim lekarz może szybciej i łatwiej przeprowadzić zabieg lub zapoznać się ze stanem narządów wewnętrznych i przeprowadzić dokładną diagnostykę. A dla pacjenta oznacza to mniejszy ból oraz szybszy powrót do sprawności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *