Aparaty ortodontyczne stają się coraz popularniejsze. Wielu pacjentów decyduje się na wkładki, mające na celu prostowanie zębów i poprawę zgryzu. Inni sięgają po tradycyjny aparat ortodontyczny z zamkami, drucikami i kolorowymi gumkami. Noszenie aparatu ortodontycznego bywa jednak nieco kłopotliwe. Jak ułatwić sobie życie z aparatem? Oto nasze wskazówki.

Higiena i mycie zębów

Z pewnością zaskoczeniem nie będzie fakt, że konieczne jest odpowiednie mycie zębów z aparatem ortodontycznym. Korzystanie jedynie z tradycyjnej bądź elektrycznej szczoteczki do zębów może okazać się niewystarczające. Warto zaopatrzyć się w specjalną szczoteczkę do mycia aparatu, dzięki której bez problemu dotrzemy w każdy zakamarek.

Szczotkowanie zębów nie ogranicza się jedynie do mycia ich rano i wieczorem. Pacjenci z aparatem ortodontycznym powinni powtarzać tę czynność po każdym posiłku. Resztki jedzenia, osadzające się na aparacie, są nie tylko nieestetyczne, lecz także mogą przyczynić się do pogorszenia kondycji zębów. W co warto się wyposażyć, aby móc swobodnie myć zęby poza domem? Konieczna będzie pasta do zębów – można wybrać ją w mniejszym, podróżnym rozmiarze. Warto też sięgnąć po szczoteczkę turystyczną bądź szczoteczkę manualną ze specjalną osłoną, by nie zabrudzić jej w torbie czy plecaku. Zestaw można przechowywać w oddzielnej kosmetyczce, aby sięgnąć po niego w każdej chwili.

Wosk ortodontyczny

Wosk ortodontyczny to jeden z produktów, znacznie poprawiających komfort noszenia aparatu ortodontycznego. To specjalna, bardzo elastyczna substancja, którą można nakleić na zamki i inne wystające części aparatu. Szczególnie przydaje się na początku, kiedy to tkanki nie są jeszcze przyzwyczajone do ciała obcego w buzi. Wosk chroni wewnętrzną stronę policzków czy język przed podrażnieniami i uszkodzeniami. Powinien mieć go każdy, kto decyduje się na założenie apartu ortodontycznego. Wosk przydaje się nie tylko na początku – może być użyteczny również po modyfikacjach aparatu. Wosk ortodontyczny dostępny jest w wielu różnych smakach, w tym jabłkowym, jagodowym, miętowym czy ananasowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *