3 główne zasady pielęgnacji stomii jelitowej. O czym muszą pamiętać stomicy?

 

1. Dobór odpowiedniego sprzętu stomijnego

W sklepach można znaleźć sprzęt stomijny w wielu wariantach, co pozwala pacjentom ze stomią na dopasowanie go do swoich wymagań.

W sprzedaży można znaleźć sprzęt 1-częściowy z połączonym workiem i płytką oraz sprzęt 2-częściowy, w którym worek i płytka są używane osobno, a także worki otwarte i zamknięte. Dodatkowo występują one w różnych wielkościach, a ich płytki mogą być płaskie lub wypukłe.

Podstawową zasadą pielęgnacji stomii jest zatem wybór odpowiedniego sprzętu do zaopatrzenia stomii. Najlepiej, aby w jego doborze pomogła pielęgniarka stomijna, która może zalecić, jaki sprzęt stomijny będzie najlepszy. Oczywiście, warto testować różne warianty worków, płytek, by dostosować je do swoich oczekiwań.

2. Dbanie o skórę wokół stomii

U osób, u których wyłoniona została stomia problemy pielegnacyjne bardzo często dotyczą skóry.

Skóra znajdująca się wokół stomii narażona jest na pogorszenie kondycji na skutek kontaktu z treścią jelitową. Mogą pojawiać się na niej podrażnienia, a nawet rany. Nie tylko powodują one dolegliwości bólowe i dyskomfort, ale także mogą utrudniać stosowanie worków stomijnych i obniżać szczelność stomii.

Wokół stomii skóra powinna być zdrowa, sucha i czysta. By zachować ją w odpowiedniej kondycji, zalecane są odpowiednie kosmetyki do stomii. Wśród najczęściej używanych kosmetyków znajdują się specjalne kremy pielęgnacyjne dla stomików, a także środki zmywające do kleju z płytki, które dodatkowo pielęgnują skórę.

Dla dodatkowej szczelności zalecane jest również stosowanie żeli i past uszczelniających, które wyrównują nierówności skórne i mają właściwości ochronne.

 

 

 

3. Zachowanie zasad higieny

W przypadku przetoki jak stomia jelitowa powikłania także mogą pojawiać się na skutek niedochowania podstawowych zasad higieny.

Należy zatem pamiętać o tym, by zawsze myć ręce przed rozpoczęciem zakładania i zdejmowania worka stomijnego oraz przed pielęgnacją stomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *