Prestiżowa nagroda dla krakowskiego kardiochirurga

Chirurg z Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego dr n. med. Jacek Kołcz został wyróżniony prestiżową nagrodą Europejskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów (EACTS).

„Jest to najwyższe wyróżnienie zawodowe w środowisku lekarzy zajmujących się wadami serca” – poinformowała w środę PAP rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego Magdalena Oberc.

Towarzystwo przyznało nagrodę (Congenital Heart Surgery Investigator Award) za dotychczasowe osiągnięcia zawodowe lekarza i pracę naukową dotyczącą zagadnienia serca jednokomorowego, jednej z najpoważniejszych wad wrodzonych u dzieci.

Praca dra Jacka Kołcza jest wynikiem ostatnich trzech lat jego działalności naukowej. Badania, częściowo finansowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach rządowego grantu, miały znaczenie nie tylko poznawcze, ale i praktyczne. Dotyczyły grupy najcięższych wad wrodzonych serca, w których u człowieka po urodzeniu obecna jest tylko jedna komora serca.

Jedną z najczęstszych tego typu wad jest zespół niedorozwoju lewego serca (HLHS). W latach 2007 – 2010 w krakowskiej klinice zoperowano blisko 100 dzieci z HLHS. Leczenie jest trudne, wieloetapowe, wymagające bardzo dużego nakładu środków i zaawansowanych technologii.

Jak poinformowała rzeczniczka, nagrodzona praca została zaprezentowana podczas 24. Kongresu Towarzystwa w Genewie, który odbywał się w dniach 11-15 września. Wzbudziła wielkie zainteresowanie z uwagi na odkrywczy aspekt publikacji. Krakowscy lekarze opisali wskaźniki, dzięki którym można przewidzieć już przed operacją, czy pacjent będzie narażony na ewentualne powikłania i zapobiec im już na etapie planowania zabiegu. Odkrycie było szeroko komentowane podczas Kongresu.

„Dyskusja potwierdziła po raz kolejny, że Polska jest niekwestionowanym liderem w zakresie leczenia dzieci z HLHS. Należy przy tym pamiętać, że pierwszą w Europie tego typu operację przeprowadzono przed laty właśnie w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. Przeprowadził ją sam prof. William I. Norwood, wybitny kardiochirurg (twórca tej metody operacyjnej), który przyjechał do Krakowa na zaproszenie ówczesnego kierownika Kliniki, prof. Eugenii Zdebskiej. Później metodę tę kontynuował prof. Edward Malec, a obecnie prof. Janusz Skalski” – powiedziała Magdalena Oberc.

„Wprowadzanie przez zespół Kliniki najnowszych osiągnięć w tej dziedzinie zaowocowało bardzo dobrymi wynikami leczenia i to między innymi zostało docenione przez Europejskie Towarzystwo Kardio- Torakochirurgii (EACTS)” – podkreśliła rzeczniczka.

Co roku do EACTS napływają setki prac naukowych z całej Europy i Ameryki, ale nagroda jest przyznawana nieregularnie. W tym roku EACTS nagradzając pracę dr. Kołcza doceniło tym samym dokonania całej Kliniki w zakresie leczenia dzieci z sercem jednokomorowym. „To wielkie wyróżnienie i ogromny sukces” – podkreśla kierownik Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej CM UJ prof. Janusz Skalski. Jego zdaniem, „jest to namacalny dowód na to, że polska kardiochirurgia stoi na najwyższym, światowym poziomie”. HP

PAP – Nauka w Polsce

ls/ gma/bsz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *