Bioprodukty na bazie nowoczesnych odmian lnu prof. dr hab. Jana Szopy-Skórkowskiego z Fundacji Linum i EIT + zawojowały targi innowacyjności w Brukseli.
Rewolucyjne opatrunki lniane Lenplast oraz preparaty Linżel i Oilactive nie tylko zdobyły Złoty Medal Targów EUREKA w Brukseli za wysoki poziom naukowy i techniczny wynalazku, ale również nagrodę Ministerstwa Rumunii do spraw Edukacji, Badań, Młodzieży i Sportu, które jest znaczącym autorytetem w dziedzinie innowacyjnych produktów.
Nagrodzone produkty wytwarzane są na bazie specjalnego polskiego lnu, który powstaje z wykorzystaniem metod nowej biotechnologii i charakteryzuje się zwiększoną zawartością związków prozdrowotnych. Półprodukty uzyskiwane z lnu takie jak: włókna, paździerze, olej i wytłoki są bazą dla wielu innowacyjnych wyrobów takich jak Lenplast, Biokompozyty, Linżel czy Oilactive. Te gotowe preparaty są doskonałym antidotum na chroniczne rany, wobec których medycyna często jest bezsilna.
Szczególnie Lenplast może zrewolucjonizować rynek materiałów opatrunkowych. To opatrunek oparty na włóknach o wysokiej zawartości związków terapeutycznych: przeciwzapalnych,przeciwbólowych i antybakteryjnych. Przyśpiesza również gojenie się ran, nawet tych najbardziej trudnych – owrzodzonych czy z wysiękami. Ze względu na zawartość związków antybakteryjnych Lenplast może być używany również na zakażone rany.
Fundacja Linum (www.leczenielnem.pl) jest także wyłącznym dystrybutorem ww. preparatów medycznych wyprodukowanych z nowej odmiany lnu mających zastosowanie w leczeniu przewlekłych i trudno gojących się ran. Należą do nich:
Opatrunki Lenplast – to tkanina lniana stosowana do leczenia owrzodzeń żylnych, zespołu stopy cukrzycowej, ran pooparzeniowych i odleżyn. W zależności od etapu gojenia się ran oferowane są trzy typy opatrunków Lenplast. Lenplast 1 zalecany jest w pierwszym etapie leczenie ran z obfitym wysiękiem. Z kolei Lenplast 2 należy stosować w drugim etapie leczenia, chroni on przed zakażeniem oraz wykazuje silne działanie przeciwzapalne. Natomiast Lenplast 3 polecany jest w trzecim etapie gojenia ran, gdyż stymuluje namnażanie komórek skóry.
Lenplast Bis – opatrunki zalecane do leczenia silnie zainfekowanych drobnoustrojami ran oraz dużych ubytków skóry. Włókna lnu zawierają naturalny antybiotyk przeciwko grzybom i gronkowcowi złocistemu. Przyspieszają proces gojenia ran, zabezpieczają ranę przed zakażeniem i uszkodzeniem. Ponadto wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe.
Oilżel – to żel pielęgnujący chorobowo zmienioną skórę. Stosowany samodzielnie, lub uzupełnia leczenie przewlekłych ran opatrunkami lnianymi.
Linżel – żel stosowany samodzielnie, lub uzupełniający leczenie opatrunkami Lenplast. Zawiera substancje naturalne substancje o silnych właściwościach przeciwbakteryjnych oraz przeciwzapalnych.
Oilfix – emulsja zawierająca olej wytłoczony z nasion lnu nowego typu. Bogactwo kwasów tłuszczowych omega-3 wspomaga regenerację tkanek. Emulsja Oilfix jest elementem kuracji leczenia opatrunkami lnianymi.
Linfix – wyciąg z nasion nowej odmiany lnu, zawiera szereg związków wspomagających proces gojenia ran, poprzez stymulowanie komórek skóry do podziałów oraz do naturalnego oczyszczania rany.
Oilactive – olej tłoczony na zimno z nasion nowej odmiany lnu. Stosowany jako suplement diety stanowi bogate źródło nienasyconych kwasów omega-3 oraz tokoferoli (pochodne witaminy E). Dieta zawierająca kwasy omega-3 chroni przedchorobami układu krążenia (zawał serca, miażdżyca, udar mózgu), bowiem obniża poziom cholesterolu frakcji LDL, a podwyższa HDL.
Fundacja Linum oferuje również przedsiębiorstwom farmaceutycznym i kosmetycznym surowce otrzymane z nasion lnu nowej generacji do produkcji suplementów diety, kosmetyków pielęgnacyjnych itp.
Źródło: PR
Jan Zdrowotny, jest naszym specjalistą od różnych informacji medycznych, jest postacią wybitną w swojej dziedzinie. Jego głęboka wiedza i doświadczenie w medycynie czynią go cenionym ekspertem, zarówno wśród pacjentów, jak i kolegów z branży. Zdrowotny jest znany z umiejętności przekazywania skomplikowanych informacji medycznych w sposób zrozumiały dla szerokiej publiczności, co przyczynia się do lepszego zrozumienia i świadomości zdrowotnej w społeczeństwie. Jego praca ma istotny wpływ na poprawę jakości opieki zdrowotnej oraz edukację pacjentów w zakresie różnych zagadnień medycznych.