Żel do rąk Jak zadbać o higienę rąk w miejscach gdzie nie mamy dostępy do wody bieżącej? Mycie rąk – bardzo ważna czynność nie tylko dla estetyki, ale również higieny, myjąc dłonie usuwa się drobnoustroje, które są przyczyną różnych chorób wirusowych.

Nawet jeżeli niczego nie dotykamy, dłonie po czasie robią się nieświeże i pragnienie odświeżenia jest bardzo wysokie. Nie zawsze jednak mamy dostęp do bieżącej wody i udaje nam się tą higienę utrzymać we właściwy sposób ze względu na panujące warunki.

Jadąc samochodem, pociągiem, siedząc na wykładzie nie mamy często możliwości aby pozbyć się królujących na dłoniach drobnoustrojów a przecież dotykamy różnych rzeczy i często spożywamy różne posiłki, które wymagają użycia rąk. Jak wówczas umyć zabrudzone dłonie w celach higienicznych lub w celu zwykłego odświeżenia? Gdy nie mamy dostępu do wody bieżącej i detergentów możemy zawsze użyć innych środków do higienicznego umycia rąk, które nie wymagają użycia wody.

Takimi środkami są na przykład chusteczki nawilżane antybakteryjnymi płynami, kremy odświeżające, które należy potem wetrzeć w chusteczki suche czy żel do rąk. Chusteczki nawilżane antybakteryjnymi płynami działają tak jak mydło, woda i ręcznik, mając dodatkowy plus – są jednorazowe i wycierając w nie dłonie nie wcieramy resztek wcześniejszym drobnoustrojów jak ma to miejsce w przypadku wycierania rąk w ręcznik po myciu wodą i mydłem.

Ciekawą alternatywą dbania o higienę rąk jest używanie detergentu, który nosi nazwę żel do rąk. Żel do rąk nie tylko usuwa bakterie, ale również zachowuje na długo poczucie świeżości, które osiąga się dzięki substancjom zawartym w takim żelu, które pozostawiają na skórze przyjemny i świeży zapach. Skoro to jest wygodniejsze czy można takimi detergentami zastąpić standardowe mycie rąk wodą i mydłem? Nie powinno się zamieniać, dlatego, że woda i mydło zabijają i spłukują drobnoustroje i są bezpieczniejsze dla rąk.

Warto pamiętać, że mając jakiekolwiek rany na dłoniach nie należy stosować żadnych detergentów, ponieważ te mogą znacznie opóźniać gojenie się rany i zaburzać odbudowę komórek skórnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *