Psychoterapia w naszych czasach jest często formą wyboru leczenia. Powiedzenie „w zdrowym ciele zdrowy duch”, równie dobrze można by traktować odwrotnie, mówiąc: „spokój ducha to też spokój dla ciała”. Dlatego też coraz częściej sięgamy właśnie po psychoterapię jako sposób na nasze zdrowie. Czy jednak każda psychoterapia jest dobra? Czy jednak każdy psychoterapeuta jest dla nas? Jak sprawdzić który psychoterapeuta jest dobry? Czy istnieją jakieś ogólniki, na podstawie których możemy sprawdzić, czy dany psychoterapeuta ma doświadczenie i odpowiednie zasoby, żeby nam pomóc? Odpowiedzią na to i inne pytania zajmiemy się w tym artykule.

Kim jest psychoterapeuta, psycholog i psychiatra?

Na początku może jednak kilka słów o tym, czym jest psychoterapia i kto to taki psychoterapeuta? Psychoterapeuta to specjalista zajmujący się leczeniem chorób psychicznych o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu. Choroby takie mogą być spowodowane dziecięcym urazem psychicznym, dziedzicznymi predyspozycjami lub stresem. Cechą chorób leczonych przez psychoterapeutę jest brak rozległych uszkodzeń organicznych mózgu, w tym brak uszkodzeń fizjologicznych predysponujących do pojawienia się tych schorzeń.

Wiele osób zadaje sobie pytanie: jaka jest różnica między psychologiem a psychoterapeutą? A naprawdę jest spora różnica i polega ona przynajmniej na tym, że psycholog w zasadzie nie jest terapeutą, zawodem pomocowym. Psychoterapeuta, będąc terapeutą, może nie tylko doradzić pacjentowi, ale także postawić diagnozę adekwatną do jego staniu, a także prowadzić psychoterapię.  Podczas gdy psycholog, to tylko absolwent studiów psychologicznych.

Pozostaje jeszcze psychiatra. Psychiatra leczy za pomocą pewnych leków, których działanie ma na celu pobudzenie aktywności mózgu we właściwym kierunku, podczas gdy psychoterapeuta bardziej koncentruje się na oddziaływaniu przez rozmowę, ze zrozumieniem istoty konkretnych problemów, powodując zmianę stanu pacjenta. Leki mogą jedynie uzupełniać taką terapię.

Głównym kierunkiem leczenia psychoterapeutycznego jest metoda komunikacji bezpośredniej. Metoda ta ma znaczący wpływ na pacjenta, jest skierowana do jego świadomości i podświadomości, więcej o tych różnicach dowiesz się tutaj.

Jak zatem sprawdzić, który psychoterapeuta pasuje do naszych oczekiwań?

Sama psychoterapia w sobie to bardzo rozległy temat, wśród psychoterapeutów znajdziemy naprawdę wiele różnych osób pracujących czasem w zupełnie odmiennych stylach. Nie każdy więc psychoterapeuta będzie, po pierwsze umiał, a po drugie nawet chciał zająć się tym problemem, który Tobie dolega. Jest wiele szkół psychoterapii i każda z tych szkół przyjmuje specyficzny ogląd na problem psychiczny, a także ma swój konkretny paradygmat jak w danej sytuacji pacjentowi pomóc.

Wśród psychoterapeutów znajdziemy ludzi pracujących w nurcie behawioralnym, humanistycznym, integratywnym,  gestalt, psychodynamicznym, psychoanalitycznym, chrześcijańskim, a także wielu, wielu innych paradygmatach. Zwykle jest tak, że na stronie danego psychoterapeuty będziesz mógł przeczytać, w jakim paradygmacie dana osoba pracuje, a także jak rozumie pewne problemy, z którymi zgłaszają się pacjenci.

Przykładowo mamy Centrum Psychoterapeutyczne Adiuta (działa w Warszawie, Pruszkowie oraz Online), w którym psychoterapeuci pracują w nurtach uwzględniających wgląd, tak zwaną nieświadomość, a więc po szkołach psychodynamicznych i psychoanalitycznych. Praca ta charakteryzuje się głębokim rozumieniem pacjenta, problemy pacjenta rozumiane są od podstaw. W trakcie takiej psychoterapii pacjent jest w stanie dojść do głębokich źródeł motywacji swojego postępowania. Taka psychoterapia nie daje jednak przykładowo ćwiczeń do domu do wykonania, co wydawałoby się czasami oczywiste, że takie powinny być, ale jest to jednak domeną psychoterapii behawioralnej, która polega bardziej na czymś w rodzaju wychowywania, ewentualnie ćwiczenia odpowiednich zachowań. Jednak rozumienie behawioralne jest jednak diametralnie różne od rozumienia wglądowego. Na tym prostym przykładzie widać jak wielka jest różnica między psychoterapeutą a psychoterapeutą.

Jak sprawdzić konkretnego psychoterapeutę?

Pozostaje jeszcze jedno konkretne pytanie, jak wybrać tego psychoterapeutę jednego konkretnego dla siebie. Tutaj pierwszym kryterium moim zdaniem powinna być osobista akceptacja konkretnej osoby, każdy z nas kieruję się w życiu swoimi wyborami, jeden będzie chciał psychoterapeutę, który ma najwięcej doświadczenia, inny zaś będzie chciał psychoterapeutę, który ma najwięcej dyplomów. Najważniejsze jednak jest to, abyśmy mogli jak najwięcej przyjąć od takiego psychoterapeuty, a więc jak najbardziej zaakceptować jako go jako osobę, którą uznajemy za autorytet. Są owszem pewne formalne rzeczy, które warto sprawdzić na początku, takie jak na przykład to czy dany psychoterapeuta jest superwizowany, czyli mowa tu o tym, czy pozostaje w kontakcie z innymi terapeutami, z którymi jest w stanie omawiać nasz problem, jeśli dojdzie do sytuacji, z którą sobie nie radzi. Poza jednak tymi formalnościami najważniejsze jest to czy dana osoba dane terapeuta odpowiada nam osobowościowo. Zwykle nie wiemy tego od razu, po to na przykład przed podjęciem psychoterapii umawiamy się z terapeutą na tak zwane konsultacje.

Artykuł gościnny przygotowany przez redakcję www.lustro.org – portal psychoterapeutyczny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *