Szukanie porad medycznych w Internecie – czy to dobry pomysł?

Coraz częściej zaglądamy do internetu w poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące nas pytania dotyczące własnego zdrowia, ale czy to jest bezpieczny sposób na wyjaśnianie kwestii związanych z leczeniem?

W tej dyskusji padają bardzo ostre stwierdzenia, typu „lekarze rodzinni mają wiedzę tak marną, jak wujek Google czy ciotka Wikipedia, więc po co chodzić na wizyty?”, inni dodają, że obecne wizyty na NFZ mają wręcz zerowy poziom, trwają kilka minut i zwykle nie dają odpowiedzi, co do występowania dolegliwości – jednym słowem strata czasu. Inna kwestia to ta, że ludzie, którzy pracują nie mają czasu na to, aby stać w kolejkach i nie korzystają z poradni NFZ, dla nich pozostaje w pierwszej kolejności Internet, a w drugiej wizyty prywatne. Problemów jest znacznie więcej.

Niestety należy zauważyć, że jakość porad w Internecie jest bardzo słaba, wręcz zła, dlatego trzeba ostrożnie podchodzić do wszelkiego typu społecznościówek medycznych, gdzie wypowiadają się ludzie spoza branży medycznej. To, co warte jest uwagi, to artykuły przygotowywane przez specjalistów: lekarzy, farmaceutów, rehabilitantów, promotorów zdrowia. Na takich materiałach można polegać, tym bardziej, że są one przewodnikami, które informują krok po kroku, jak postępować w danym przypadku i do jakiego specjalisty należy niezwłocznie się udać.  Takie artykuły są dla nas bezpieczne, więcej pod tym linkiem.

Nie można leczyć się na podstawie opinii innych użytkowników internetu i bez wykonania odpowiednich badań – takie postępowanie jest bardzo niebezpieczne. Kwestie dotyczące zdrowia, to temat wyłącznie dla lekarzy.

M-S-M

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *