Sufity podwieszane: nowe rozwiązanie marki Rockfon do obiektów medycznych i pomieszczeń clean room

Firma Rockfon wprowadziła na rynek akustyczne sufity podwieszane MediCare Block dedykowane do obiektów medycznych oraz pomieszczeń tzw. clean room, w których bardzo ważne jest utrzymanie wysokiej higieny. Nowe panele sufitowe są pokryte specjalną zmywalną folią, która szczelnie otacza każdy z paneli. To jedyne takie rozwiązanie dostępne na polskim rynku.

Szpitale, ośrodki zdrowia, a także laboratoria, medyczne i te związane z produkcją mają wyjątkowo surowe wymagania w zakresie higieny. Bezpieczeństwo jest tu kluczowe. Składa się na nie jakość i czystość powietrza wewnątrz budynku. Szczególnie istotny jest więc dobór materiałów spełniających odpowiednie, wysokie wymagania sanitarne, a także czyszczenie i dezynfekcja. W odpowiedzi na tak specjalistyczne potrzeby marka Rockfon wprowadziła właśnie nowe panele sufitowe MediCare Block. Są one z zewnętrz pokryte specjalną folią z w pełni zmywalnego materiału. Powłoka szczelnie otacza każdy moduł na całej powierzchni. Zabezpiecza panele sufitowe przed zabrudzeniami i osiadaniem kurzu. Zmywalna powłoka daje szerokie możliwości czyszczenia na sucho i na mokro,  a także – co jest nowością na rynku – szeroką gamą silnych detergentów m.in. kwasami czy formaliną.

Szpitale, ale i przemysł
W większości krajów europejskich z roku na rok wzrasta liczba zakażeń szpitalnych. Wymagania jakie spełniać muszą materiały do wyposażenia obiektów medycznych są więc bardzo wysokie i obejmują zarówno klasyfikację czystości powietrza – klasy ISO, związaną z liczbą unoszących się cząsteczek, jak również normy związane z klasą bakteriologiczną. W Polsce prawo jest zunifikowane w normami europejskimi. Nowe moduły Rockfon dedykowane do obiektów o podwyższonym poziomie higieny spełniają klasę ISO2 oraz najwyższą klasę bakteriologiczną B1.

Produkty z linii MediCare Block odpowiadają także rygorystycznym normom zagranicznym,  m.in. spełniają francuskie wymagania NF S 90-351 (wymagania względem systemów rozprowadzania powietrza stosowanych w pomieszczeniach czystych i zakładach opieki zdrowotnej w celu zwalczania zanieczyszczeń powietrza), czy brytyjskie przepisy dotyczące sufitów określone w HTM 60.

Wszystkie produkty z nowej serii Rockfon wykonane są ze skalnej wełny mineralnej, która nie zawiera żadnych substancji odżywczych, dlatego nie stanowi pożywki dla szkodliwych mikroorganizmów. Dodatkowo szczelna powłoka powoduje, że nie dostają się do nich żadne cząsteczki. Nieprzepuszczalna warstwa i szczelny system montażu sprawiają też, że moduły używane mogą być w pomieszczeniach z regulacją ciśnienia, np. sale operacyjne, gdzie w celach sanitarnych utrzymuje się stały dopływ i odpływ powietrza. Są odporne na wilgoć i rozwój bakterii, w tym tak groźnych jak m.in. MRSA (szpitalna odmiana gronkowca odporna na metycylinę, odpowiadająca m.in. za zakażenia pooperacyjne i sepsę), Candida albicans (drożdżak odpowiedzialny za infekcje skórne i zapalenie płuc) czy Aspergillus niger (grzyb odpowiedzialny za zapalenie płuc). Nowe panele Rockfon mogą być więc wykorzystywane na salach operacyjnych, w izolatkach lub szpitalnych oddziałach OIOM.

Wskazanie możliwych miejsc zastosowania nowych higienicznych sufitów jedynie na obiekty medyczne byłoby dużym uproszczeniem. Pomieszczenia tzw. clean room znajdują się nie tylko w budynkach służby zdrowia. To także wnętrza wykorzystywane do badań naukowych i laboratoria przy zakładach produkcyjnych: spożywczych, farmaceutycznych, czy kosmetycznych. A nawet całe linie produkcyjne, gdzie powstają produkty biotechnologiczne lub podzespoły komputerowe i nośniki danych np. procesory. Nowe rozwiązanie Rockfon dedykowane jest także do tych wnętrz.

Moduły spełniają najbardziej rygorystyczne wymagania higieniczne, a jednocześnie poprawiają akustykę pomieszczeń. Pomimo specjalnej, zmywalnej powłoki charakteryzują się wysokim współczynnikiem pochłaniania dźwięków na poziomie 0,85 alfa w. Dostępne są w kolorze białym, w dwóch rozmiarach płyt: 600×600 mmm oraz 600×1200 mm o grubości 25 mm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *