SPRAWOZDANIE Z XII OGÓLNOPOLSKIEJ KONFERENCJI MEDYCYNY PALIATYWNEJ -HOSPICJUM 2012-

W dniach 11-12 maja 2012r. w Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, dzięki tradycyjnej gościnności władz UMK, już po raz dwunasty odbyła się Ogólnopolska Konferencja Medycyny Paliatywnej „Hospicjum 2012” oraz X Forum Onkologii i Psychoonkologii, a także towarzysząca konferencji  już po raz trzeci  Wystawa Sprzętu Rehabilitacyjnego, Ortopedycznego i Ratowniczego. W wydarzeniu udział wzięło kilkuset uczestników, ponad 20 wykładowców i prawie 30 firm.

Organizatorami byli: Dom Sue Ryder z Bydgoszczy, Hospicjum im. Ks. Jerzego Popiełuszki z Bydgoszczy, Fundacja Hospicyjna „Hospicjum to też Zycie” z Gdańska,  Hospicjum Dla Dzieci „Nadzieja” Fundacji Społeczno–Charytatywnej „Pomoc Rodzinie i Ziemi” w Toruniu  oraz Centrum Konferencji i Wystaw Expo-Andre z Torunia. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Marszałek Województwa Kujawsko–Pomorskiego Piotr Całbecki oraz Prezydent Miasta Torunia – Michał Zaleski, patronat naukowy objęła Katedra Pedagogiki Specjalnej UMK w Toruniu oraz Polskie Towarzystwo Hematologii i Onkologii Dziecięcej.

W skład komitetu naukowego, gwarantującego wysoką jakość merytoryczną wykładów i prelekcji, weszli w tym roku: Prof. Dr hab. med. Krystyna de Walden – Gałuszko – Przewodniczącą Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego z Gdańska, Prof. Dr hab. med. Jerzy Kowalczyk – Konsultant Krajowy w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej, kierownik Kliniki Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej w Lublinie, Prof. dr hab. med. Jacek Łuczak – Kierownik Katedry i Kliniki Medycyny Paliatywnej w Poznaniu,  Prof. Dr. hab. med. Danuta Perek – Kierownik Kliniki Onkologii Dzieci i Młodzieży, Prof. dr hab. med. Danuta Sońta-Jakimczyk – emerytowany profesor Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach, Dr hab. med. Zbigniew Bohdan – Katedra i Klinika Pediatrii, Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci w Gdańsku, Dr n. med. Aleksandra Ciałkowska–Rysz – Konsultant Krajowy w dziedzinie medycyny paliatywnej z Pracowni Medycyny Paliatywnej Katedry Onkologii UM w Łodzi, Dr n. med. Andrzej Stachowiak – dyrektor NZOZ „Dom Sue Ryder” w Bydgoszczy oraz Dr Andrzej Ostrowski – Konsultant Wojewódzki w dziedzinie medycyny paliatywnej z hospicjum im. Ks. J. Popiełuszki w Bydgoszczy.

Wykładowcami byli specjaliści z ogromnym doświadczeniem w leczeniu onkologicznym, hospicyjnym i domowym oraz specjaliści z innych dziedzin, których wiedza również okazała się dla uczestników konferencji bardzo cenna. Warto wymienić nazwiska takie jak:

 1. Prof. Dr hab. med. Jacek Łuczak – Kierownik Katedry i Kliniki Medycyny Paliatywnej w Poznaniu,
 2. Prof. Dr hab. med. Danuta Perek –  Kierownik Kliniki Onkologii Dzieci i Młodzieży, Instytut Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie,
 3. Prof. Dr hab. med. Krystyna de Walden – Gałuszko – Przewodniczącą Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego z Gdańska,
 4. Prof. Dr hab. med. Danuta Sońta-Jakimczyk – emerytowany profesor Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach,
 5. Prof. Dr hab. med. Jerzy Kowalczyk – Konsultant Krajowy w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej, kierownik Kliniki Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej w Lublinie,
 6. Prof. Dr hab. inż. Marek Snycerski – Instytut Architektury Tekstyliów, Politechnika Łódzka,
 7. Dr hab. med. Zbigniew Bohdan – Katedra i Klinika Pediatrii, Gastroenterologii, Hepatologii i żywienia Dzieci UM w Gdańsku,
 8. Dr n. med. Jacek Gołębiewski – Katedra i Klinika Pediatrii, Gastroenterologii, Hepatologii i żywienia Dzieci UM w Gdańsku,
 9. Dr hab. med. Marzena Samardakiewicz – Klinika Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej UM w Lublinie,
 10. Dr n. farm. Jerzy Jambor – Prezes Polskiego Komitetu Zielarskiego, Poznań,
 11. Dr n. med. Aleksandra Ciałkowska – Rysz – Konsultant Krajowy w dziedzinie medycyny paliatywnej, Pracownia Medycyny Paliatywnej, Katedra Onkologii UM w Łodzi,
 12. Dr n. med. Andrzej Stachowiak – Dyrektor Domu Sue Ryder w Bydgoszczy,
 13. Dr n. rehab. Zygmunt Bronz – BIOMED, Warszawa,

 

Szeroka tematyka wykładów wygłaszanych podczas „Hospicjum 2012” obejmowała następujące obszary: Terapia chorób nowotworowych – nowości i ocena skuteczności dotychczas stosowanych metod; Psychoonkologia jako metoda terapii i poprawy jakości życia pacjenta; Standardy i organizacja opieki paliatywnej; Jakość życia pacjentów w hospicjum; Walka z bólem – możliwości i ocena dotychczas stosowanych środków; Pielęgnowanie w paliatywnej i terminalnej fazie choroby nowotworowej, wyzwania, dylematy i problemy etyczne w pracy pielęgniarki; Rehabilitacja medyczna jako środek do uzyskania pozytywnych zmian w zakresie fizycznego i psychospołecznego funkcjonowania pacjentów; Nowości i ocena dotychczas stosowanych materiałów opatrunkowych i urządzeń rehabilitacyjnych; Urządzenia z zakresu higieny szpitalnej; Nowości w leczeniu farmakologicznym. Wykłady były dostępne dla każdego zainteresowanego słuchacza!

W ciągu dwóch dni trwania konferencji, w Foyer Auli UMK w Toruniu trwała wystawa sprzętu rehabilitacyjnego, ortopedycznego i ratowniczego. Na stoiskach 28 wystawców przedstawiło szeroką ofertę produktów dla hospicjów, DPS, osób niepełnosprawnych, szpitali, przychodni i prywatnych gabinetów rehabilitacyjnych. Prezentowano różnorodne produkty, począwszy od nowoczesnych łóżek i materacy przeciwodleżynowych, poprzez nowoczesne urządzenia do podawania leków, dietetyczne napoje i aparaturę fizykoterapeutyczną, aż po kompresy rozgrzewające, wózki inwalidzkie, poduszki i siedziska ortopedyczne, leki nowotworowe, leki przeciwbólowe oraz specjalistyczne kosmetyki do pielęgnacji chorego, środki do dezynfekcji ran, a także specjalistyczne materiały opatrunkowe.

Po raz kolejny dużym zainteresowaniem cieszyły się materiały reklamowe dotyczące leków przeciwbólowych firmy Cephalon Sp. z o.o. z Warszawy oraz Nycomed Sp. z o.o. z Warszawy.

Nowością był wózek wielofunkcyjny toaletowo-kąpielowy firmy Masterclean&Service z Jarosławia (zdobywca Grand Prix wystawy), wyroby z włókien bambusowych firmy Texpol z Dłutowa, nowoczesny aparat ETIUS U firmy Astar Sp. z o.o. Sp. k. z Bielska-Białej, Instanyl w Aerozolu firmy Takeda Polska Sp. z o.o. z Warszawy oraz pompa infuzyjna MICREL RYTHMIC PLUS firmy Infusio Sp. z o.o. z Bydgoszczy.

Podczas Targów i Konferencji nie zabrakło różnych atrakcji dla uczestników, dużą popularnością cieszyły się w szczególności konkursy dla publiczności z atrakcyjnymi nagrodami.

Tegoroczna edycja „Hospicjum” była także okazją do wspomnienia wspaniałej osoby, bez której to wydarzenie nie odbywałoby się już po raz XII, Pani Ołeny Bożemskiej, zmarłej w tym roku, niezapomnianej, wieloletniej dyrektor Hospicjum dla Dzieci „Nadzieja” w Toruniu. Uczestnicy, wykładowcy i organizatorzy – przyjaciele Pani Ołeny, zgromadzili się pierwszego dnia konferencji, o godzinie 18:00, w kościele św. Józefa, na mszy świętej w jej intencji. Po nabożeństwie, jego uczestnicy przemaszerowali na Cmentarz przy ul. Wybickiego w Toruniu – miejsce spoczynku śp. Ołeny Bożemskiej. W ten sposób osoba, która nadawała poprzednim edycjom „Hospicjum” niezapomniany nastrój, była z nami obecna także w tym roku.

Po serii pasjonujących wykładów i spotkaniu ze Śp. Ołeną Bożemską, uczestnicy mogli skorzystać z chwili relaksu i zabawy jaką zapewnili Organizatorzy w pięknej scenerii ekskluzywnego toruńskiego Hotelu Filmar  ****.

Podkreślana przez uczestników doskonała atmosfera konferencji i targów oraz wysoki poziom naukowy wykładów i prelekcji gwarantuje powrót wszystkich zainteresowanych tą ważną problematyką w roku 2013.

 

Lista Firm Nagrodzonych na „Hospicjum 2012”

Stałym punktem programu Konferencji i Targów jest Konkurs na Najlepszy Produkt. Komisja Konkursowa w składzie:

Prof. dr hab. med. Jerzy Kowalczyk

Prof. dr hab. med. Jacek Łuczak

Prof. dr hab. med. Danuta Perek

Prof. dr.hab. med. Danuta Sońta – Jakimczyk

Dr hab. med. Zbigniew Bohdan

Dr hab.med. Marzena Samardakiewicz

Dr n. med. Wojciech Madziara

Dr n. med. Andrzej Stachowiak

 

Postanowiła nagrodzić w 8 kategoriach następujące produkty:

 

Kategoria 1 – lek stosowany w opiece paliatywnej

I miejsce – Firma Takeda Polska z o.o. z Warszawy za INSTANYL W AEROZOLU

 

Kategoria 2 – urządzenie przydatne w medycynie paliatywnej i onkologii

I miejsce – Firma Stolter ze Stolna za ŁÓŻKO ELVIDO BREVO

II miejsce – Firma Revita z Podamirowa za MATERAC PRZECIWODLEŻYNOWY PALLIATUS

III miejsce – APCO Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Sp. z o.o. z Warszawy za  MATERAC PRZECIWODLEŻYNOWY ROHO

Kategoria 3 – sprzęt medyczny

I miejsce – Astar Sp. z o.o. Sp. k. z Bielska-Białej za ETIUS U

II miejsce – Firma Kriomedpol Sp. z o.o. ze Starych Babic za KRIOPOD R wer. 3

Kategoria 4 – Sprzęt rehabilitacyjny

I miejsce – Firma Masterclean&Service z Jarosławia za WÓZEK WIELOFUNKCYJNY TOALETOWO-KĄPIELOWY MODEL SCC 250 D/SB/PP

II miejsce – Firma ZPCH SI Metalowiec z Namysłowa za ŁÓŻKO REHABILITACYJNE MINIMAX

III miejsce – Firma All-Med Sp.z o.o. z Kielc za PODUSZKĘ POZYCJONUJĄCĄ POD GŁOWĘ

Kategoria 5 – higiena i pielęgnacja

I miejsce – Firma TEXPOL z  Dłutowa WYROBY Z WŁÓKIEN BAMBUSOWYCH

II miejsce – Firma Skamex Sp. z o.o. S.K.A. z Łodzi za PODKŁAD CHŁONNY “ULTRASORB AT”

III miejsce – Firma BARTPOL z Poznania za API GOLD – PŁYN DO HIGIENY INTYMNEJ

Kategoria 6 – suplementy diety

I miejsce – Firma Centuria sp.j. z Łomianek za TABLETKI DROŻDŻOWE LEWITAN Z MAGNEZEM

II miejsce – Firma Nutricia Polska Sp. z o.o. z Warszawy za NUTRIDRINK PROTEIN

Kategoria 7 –  sprzęt specjalistyczny do podawania leków

I miejsce – Firma Infusio Sp. z o.o. z Bydgoszczy za POMPĘ INFUZYJNĄ MICREL RYTHMIC PLUS

Kategoria 8 – najlepsza firma edytorska roku 2012

I miejsce – Firma Wydawnictwo Lekarskie PZWL z Warszawy za KSIĄŻKĘ PT. “PSYCHOONKOLOGIA W PRAKTYCE KLINICZNEJ”

Wyniki Plebiscytu Publiczności  (12 maja 2012)

Najlepsza Firma Przyjaciel Ruchu Hospicyjnego Roku 2012

1 miejsce –  Firma Revita z Podamirowa

Najlepszy Produkt Stosowany w Opiece Paliatywnej Roku 2012

1 miejsce –  Firma P.P.H. Real z Olsztyna za materac przeciwodleżynowy

Najskuteczniejsze Urządzenie Medyczno-Rehabilitacyjne Roku 2012

1 miejsce – Firma Novamed Sp. z o.o. ze Zgierza za Visiomed

Najlepszy Produkt Onkologiczny Roku 2012

1 miejsce – Firma Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o. z Warszawy za Effentora

 

GRAND PRIX III WYSTAWY SPRZĘTU REHABILITACYJNEGO, ORTOPEDYCZNEGO I RATOWNICZEGO  Firma Masterclean&Service z Jarosławia za WÓZEK WIELOFUNKCYJNY TOALETOWO-KĄPIELOWY MODEL SCC 250 D/SB/PP

 

 Źródło: PR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *