Jak wybrać odpowiedni dom seniora?

Decyzja o umieszczeniu osoby starszej w domu seniora jest zawsze trudna. Powinna być ona poprzedzona starannymi przemyśleniami, a także szczerą rozmową z nestorem rodu. Wybierając najlepszy ośrodek powinniśmy brać pod uwagę wiele czynników, np. lokalizację, rodzaj opieki, możliwości relaksu dla seniora, a także cenę.

Obecnie na rynku funkcjonuje wiele ośrodków, które specjalizują się w opiece nad osobami starszymi. Nie wszystkie jednak spełniają oczekiwania seniorów oraz ich opiekunów. Dlatego z wyborem miejsca, gdzie będzie przebywał senior nie należy się spieszyć – niezależnie od sytuacji.


Choć bardzo często zdarza się, że warunki materialne i socjalne „zmuszają” nas do podejmowania trudnych decyzji dotyczących opieki nad osobą starszą, to przy wyborze domu spokojnej starości musimy zachować rozwagę i zdrowy rozsądek. Pośpiech najczęściej okazuje się złym doradcą.

Od czego zacząć poszukiwania?

Poszukiwania warto zacząć w momencie, gdy podejmiemy ostateczną decyzję o umieszczeniu seniora w domu spokojnej starości. Takie postępowanie da nam szansę na znalezienie ośrodka, który zaoferuje kompleksową pomoc, a także będzie odpowiedni pod względem lokalizacji oraz ceny.

Poszukiwania warto zacząć od własnej okolicy. Jednym ze sposobów może okazać się pomoc ze strony znajomych. Być może ktoś z naszych przyjaciół miał podobną do nas sytuację i będzie mógł pomóc. Drugą z metod jest Internet – tu najszybciej znajdziemy rozwiązanie. Dziś praktycznie każdy szanujący się dom opieki posiada stronę internetową, na której możemy znaleźć podstawowe informacje dotyczące:

 

 • lokalizacji i dojazdu,

 • warunków pobytu osoby starszej,

 • rodzaju opieki medycznej,

 • godzin otwarcia,

 • opłat,

 • usługi dodatkowych, jak na przykład rehabilitacja.

 

Gdy wybierzemy kilka lokalizacji, warto umówić się na rozmowę z właścicielami oraz porównać warunki panujące w obu ośrodkach. Dopiero wtedy istnieje realna szansa na to, aby podjąć właściwą decyzję odnośnie wyboru domu spokojnej starości.

Na co zwrócić uwagę

Najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę są oczywiście warunki socjalne, które panują w danym ośrodku. Każdemu z nas zależy przecież na tym, aby senior przebywał w miejscu, które jest estetyczne, funkcjonalne, wyremontowane i przede wszystkim przystosowane do jego potrzeb. Dom seniora musi bowiem spełniać określone wymogi stawiane tego rodzaju placówkom.

Zwracajmy uwagę na rodzaje pokoi oraz ich umeblowanie. W domu dla seniora nie powinno znajdować się zbyt wiele mebli oraz niepotrzebnych sprzętów, o które starzec może się chociażby potknąć. Wszystkie meble powinny być (w miarę możliwości) pozbawione ostrych kantów oraz w dobrym stanie.

Niezwykle ważną rzeczą są również łazienki. Muszą być one przystosowane dla potrzeb seniorów, którzy bardzo często nie są pełnosprawni ruchowo. W łazienkach muszą być również zainstalowane specjalne uchwyty, które pomagają przy wstawianiu i siadaniu, chociażby w wannie.

Wymarzony dom seniora musi dysponować przynajmniej jedną windą. Jest to bardzo duże udogodnienie, szczególnie w przypadku osób, które poruszają się na wózkach inwalidzkich. Gdy budynek jest wyposażony windę, to zarówno pensjonariusze, jak i ich opiekunowie mają bardzo duże ułatwienie.

Ważny zakres usług oraz kompetencje personelu

Oprócz warunków socjalnych, dom profesjonalny dom seniora powinien zapewniać kompleksową opiekę oraz zatrudniać fachową kadrę. Tak jest w przypadku domu seniora Słoneczny Parasol w Garwolinie ( www.warszawadomseniora.pl ).

Ważne jest, aby móc skorzystać zarówno z czasowych pobytów, jak również mieć możliwość umieszczenia starca w domu opieki na stałe. Dom seniora powinien zapewniać całodobową pomoc lekarzy, rehabilitantów, pielęgniarek oraz innych specjalistów. Osoby te powinny mieć nie tylko doświadczenie, ale również wykazywać się empatią.

Czym jeszcze może pozytywnie zaskoczyć nas dom seniora. Bierzmy pod uwagę chociażby:

 

 • dostęp do różnych przekąsek oraz picia przez cały dzień,

 • różnorodne menu,

 • czystość i pomoc w jej utrzymaniu (usługi prania, prasowania itp.),

 • pielęgnację i pomoc podczas mycia seniora,

 • atrakcje dla osoby starszej,

 • tereny zielone i możliwość aktywnego spędzania wolnego czasu.

 

Rozsądek w podejmowaniu decyzji sprawi, że będziemy zadowoleni z wyboru ośrodka, a senior będzie miał zapewnioną fachową opiekę i godne traktowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *