Dzisiaj niczego nie można być pewnym. Żywność, którą kupujemy coraz rzadziej jest naturalna i świeża, a leki, które stosujemy, często zupełnie już na nas nie działają, za to środki czyszczące przeciwnie uczulają w dużym stopniu. Czy jest jakiś sposób na to, aby uratować zdrowie w tak nieprzychylnych czasach?

Skażenie powietrza, chemizacja żywności i kosmetyków sprawiają, że wielu z nas ma problem odczynów uczuleniowych na niektóre produkty, o przebiegu dość delikatnym, ale i czasami nader agresywnym.

Wśród symptomów można zauważyć m. in. swędzenie, katar, duszności, a nawet niezwykle groźny wstrząs anafilaktyczny. Symptomów rzecz jasna może być znacznie więcej, bo wszystko zależy od produktu, który spożyliśmy bądź użyliśmy na ciało. W wieku dziecięcym pospolite są uczulenia na produkty spożywcze, a reakcją organizmu na konkretny produkt jest m. in. biegunka, nudności, czy też ból brzucha. W wieku dojrzałym pojawiają się uczulenia na konkretne lekarstwa, produkty kosmetyczne czy pyłki. W każdym przypadku konieczna jest wizyta u specjalisty, który nakaże przeprowadzenie odpowiednich badań i ustali leczenie.

Należy mieć na uwadze, że nawet całkowicie zdrowy, dorosły człowiek w pewnym momencie może zmagać się z uczuleniem. Należy przestrzegać rad ekspertów z zakresu medycyny, którzy sugerują m. in., by zwracać uwagę na to co jemy.„Sypane” owoce i warzywa oraz produkty spożywcze z konserwantami, to najgorsze, co może być dla naszego przewodu pokarmowego. Odczytujmy informacje na kupowanych artykułach i strońmy od tych, których zawartość przypomina tablicę Mendelejewa. Jeżeli mamy taką możliwość, podczas sezonu nabywajmy owoce i warzywa „z ogródka” od zaprzyjaźnionego rolnika, czy też samodzielnie je hodujmy. Ważne jest także zachowanie czystości w domu, zwłaszcza jeśli mamy psa lub kota.  

Wszelkie objawy i symptomy uczulenia należy  traktować poważnie i zgłosić się do odpowiedniego lekarza. Poradnie alergologiczne i gabinety alergologiczne znajdują się w każdym większym mieście, dlatego warto jak najszybciej zadbać o swoje zdrowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *