Podaruj dzieciom w Sierra Leone czystą wodę!

UNICEF Polska rozpoczął właśnie kampanię na rzecz dzieci w Sierra Leone, które cierpią z powodu braku dostępu do czystej wody i urządzeń sanitarnych. Pozyskane środki przeznaczone zostaną na budowę studni i latryn, niezbędnych do zdrowego i godnego życia.

Rzeczywistość jest okrutna . W wielu regionach Sierra Leone zaledwie co czwarta osoba ma dostęp do czystej wody, a tylko co ósma do toalety. Sanitariatów brakuje nie tylko w domach, ale także w szkołach, ośrodkach zdrowia i innych instytucjach publicznych. Sierra Leone to kraj o jednym z najwyższych na świecie wskaźników umieralności dzieci, a do najpoważniejszych chorób należy biegunka, która nieleczona prowadzi  nawet do śmierci.

Od 2008 r. UNICEF w Sierra Leone prowadzi program upowszechniania dostępu do czystej wody i urządzeń sanitarnych. Do dziś dostęp do latryn otrzymało już 250 tys. osób. Celem UNICEF w Sierra Leone jest zapewnienie do końca 2012 r. dostępu do czystej wody i odpowiednich warunków sanitarnych dla 50 proc. gospodarstw domowych i wszystkich publicznych punktów medycznych. Dzięki temu tysiące dzieci i ich rodziny będą mogły korzystać z czystej wody. – mówi Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska.

Problemem nie są tylko krany i toalety, ale także edukacja. Nie wystarczy wybudować studni czy latryny i dostarczyć mydła, aby problem chorób powodowanych brudną wodą całkowicie zniknął. Podstawą skutecznego programu jest edukacja z zakresu odpowiedniej higieny. Najlepszymi nauczycielami są dzieci, które chętnie przekazują swoim rodzinom nowe nawyki, jak mycie rąk po wyjściu z toalety, przyczyniając się tym samym do wyeliminowania chorób brudnych rąk. Dlatego właśnie działania prowadzone przez UNICEF w Sierra Leone składają się zarówno z budowy ujęć czystej wody, nowoczesnych latryn, dostarczania środków myjących, jak i ze spotkań z lokalną społecznością i rozmowach o podstawowych zasadach higieny. W program ten zaangażował się również UNICEF Polska rozpoczynając kampanię „Podaruj dzieciom czystą wodę!”

Nie mam w domu toalety i w nocy bardzo boję się wychodzić do lasu, gdzie jest mnóstwo węży, mycie rąk mydełkiem jest takie fajne, ale nie zawsze mamy je w domu, codziennie po szkole chodzimy do sąsiedniej wioski po czystą wodę do picia, bo u nas nie ma studni – to tylko niektóre głosy dzieci ze Sierra Leone.

Polacy już pomogli Sierra Leone w 2006 roku. W ramach kampanii „Przepustka do życia”,  która wspierała Małgorzata Foremniak, Ambasador Dobrej Woli UNICEF, sfinansowali trzyletni program szczepień przeciwko odrze dla dzieci w tym jednym z najbiedniejszych krajów.  Między innymi dzięki pomocy z Polski w latach 2007 – 2009 zaszczepiono przeciw odrze blisko 650 tys. dzieci w wieku do 11 miesiąca.

Tegoroczna zbiórka organizowana przez UNICEF Polska potrwa do końca września b.r. Fundusze można przekazywać bezpośrednio na konto kampanii:  41 1020 1013 0000 0702 0005 9055 lub poprzez stronę internetową www.unicef.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *