Obniżenie ciśnienia krwi – podniesienie jakości życia.

Coraz młodsze osoby borykają się z nadciśnieniem tętniczym, które nie tylko zagraża życiu, ale i zmienia jego jakość. Wysokie ciśnienie to oczywiście powód do zmartwień, ale nie trzeba się załamywać tylko zrobić wszystko, aby przywrócić prawidłowe parametry.

Wysokie ciśnienie wywołują stres, nerwy, zła dieta, brak aktywności fizycznej, zbyt częste spożywanie alkoholu, a także czynniki genetyczne. Im wyższe ciśnienie tym osoba może być bardziej nerwowa, czyli spirala zagrożenia dla zdrowia i życia nakręca się sama. Trzeba przerwać to błędne koło.

Nadciśnienie trzeba leczyć farmakologicznie i do tego kontrolnie przystępować do badan krwi i profilaktycznych badań u kardiologa, ale to tylko początek zadań do wykonania dla chorego. Początek, bo leki nie załatwią wszystkiego, a dodatkowo mogą wpływać na przykład na obniżone libido, a tego przecież żaden mężczyzna nie chce. Jak zatem zapanować nad ciśnieniem i cieszyć się pełnią życia?

Przede wszystkim potrzebna jest zmiana stylu życia. Konieczne jest wprowadzenie regularnych treningów na przykład na siłowni czy na basenie. Im więcej ruchu tym lepsze samopoczucie i mniejsza predyspozycja do nerwowych zachowań w ciągu dnia. Kolejna sprawa to dieta, a więc przygotowywanie posiłków bogatych w warzywa i owoce, a także ryby, ryż, kaszę i wodę. Najważniejsza sprawa to drastyczne obniżenie ilości spożywanej soli w posiłkach. Istotnym elementem przyczyniającym się do obniżania ciśnienia jest eliminacja alkoholu z nawyków żywieniowych. Do tego warto zrezygnować ze zbyt dużej ilości kawy w ciągu dnia, a także z palenia papierosów.

Wysokie ciśnienie można okiełznać, ale wymaga to samodyscypliny i uczciwości w stosowaniu się do prozdrowotnych zasad związanych z dietą i aktywnością fizyczną. Bez pomocy lekarza nie może być mowy o skutecznym leczeniu tej choroby, dlatego już teraz odsyłamy Państwa pod link z poradniami, gabinetami specjalistycznymi.

M-S-M

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *