O postrzeganiu ciała w kulturze – spotkanie na UWr

O ludzkim ciele widzianym z perspektywy kulturowej opowie dr Bogusław Bednarek w ramach cyklu prelekcji „Spotkania w Nehringu” na Uniwersytecie Wrocławskim. Wykład odbędzie się 6 listopada.

„Mowa będzie o somatyczności sprzężonej z rozmaitymi wierzeniami, ideami, urojeniami – zapowiada dr Bednarek. – Ciało pełni ważną rolę w niektórych mitach kosmogonicznych, na przykład dawni Skandynawowie utrzymywali, że świat został uformowany z trupa olbrzyma. Pojawia się ono w moralistycznych wywodach o ascezie i obżarstwie. Bywa poddawane zabiegom destrukcyjnym (okaleczenia, samookaleczenia), udoskonalane zgodnie z określonymi kanonami piękna, traktowane jako +wizytówka i reklama+”.

„Semantyzacji ulegają też poszczególne jego części. Zielone oczy rzekomo świadczą o sadystycznych skłonnościach, a środkowy palec dłoni – to digitus obscenus. Nawiązujące do somatyczności słownictwo bywa źródłem wulgarnych zniewag lub wysublimowanych komplementów” – zauważa dr Bednarek.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 11.00 w Instytucie Filologii Polskiej UWr (pl. Nankiera 15, s. 125).

Jak zapowiedziano na stronie Uniwersytetu Wrocławskiego, następne „Spotkanie w Nehringu” odbędzie się 4 grudnia. Dr Jan Choroszy wraz z Piotrem Załuskim, autorem książki „Zamęt. Opowieść o czasach i życiu Mickiewicza” będą się zastanawiać, jak i po co opowiadać dziś o Mickiewiczu.

Szczegóły tutaj.

PAP – Nauka w Polsce

 

www.naukawpolsce.pap.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *