Aparaty ortodontyczne ruchome są skutecznym narzędziem w leczeniu wad zgryzu u dzieci. Jednak aby zapewnić skuteczność i bezpieczeństwo tego leczenia, należy pamiętać o odpowiedniej higienie i prawidłowym użytkowaniu aparatu.

Jak prawidłowo czyścić ruchomy aparat ortodontyczny?

Czyszczenie ruchomego aparatu ortodontycznego powinno odbywać się po wyjęciu go z jamy ustnej. Do mycia aparatu można użyć szczoteczki do zębów, jednak musi być to szczoteczka inna niż ta, której używasz na co dzień. Wyjmyj aparat z jamy ustnej, opłucz go, a następnie dokładnie wyczyść aparat szczoteczką. Skup się na okolicach śrub, pierścieni i innych trudno dostępnych miejsc, gdzie osadza się najwięcej resztek pokarmowych. Pamiętaj, aby być delikatnym, by nie uszkodzić aparatu.

Do czyszczenia aparatu przydaje się także szczoteczka międzyzębowa lub nić dentystyczna. Dzięki tym sprzętom dotrzesz do trudno dostępnych miejsc, które tudno wyczyścić zwykłą szczoteczką.

Po dokładnym czyszczeniu, wypłucz aparat pod bieżącą wodą, aby usunąć wszelkie pozostałości pasty do zębów lub tabletki do odkamieniania. Następnie delikatnie osusz aparat ręcznikiem papierowym lub czystą ściereczką.

Raz w tygodniu, możesz zanurzyć aparat w roztworze specjalnej tabletki do odkamieniania, rozpuszczonej w letniej wodzie. Pozwól aparatowi namoczyć się przez około 30 minut, a następnie dokładnie spłucz go pod bieżącą wodą.

Jak przechowywać ruchomy aparat ortodontyczny?

Aby zachować higienę i bezpieczeństwo aparatu, ważne jest prawidłowe przechowywanie. Po czyszczeniu, umieść aparat w specjalnym pudełku do przechowywania aparatów ortodontycznych. Pudełko powinno być zamykane, aby zapobiec przypadkowemu uszkodzeniu lub zgubieniu aparatu.

Pudełko na aparat powinno być regularnie czyszczone i dezynfekowane, aby zapobiec namnażaniu bakterii i grzybów.

Nie przechowuj aparatu w szklance z wodą, ponieważ środowisko wilgotne może sprzyjać rozwojowi mikroorganizmów i uszkodzić aparat.

Ruchome aparaty ortodontyczne są skutecznym narzędziem w leczeniu wad zgryzu u dzieci. Aby utrzymać aparat w czystości i zapewnić zdrową jamę ustną, należy regularnie czyścić aparat i przestrzegać zasad higieny oraz przechowywać aparat w specjalnym pudełku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *