Palenie papierosów nadal w modzie.

Niestety, w tej niechlubnej modzie szczególnie u osób młodych, bo puszczanie dymka jest postrzegane jako coś niegroźnego i dodającego lat, a więc odpowiedniego wyglądu. Pierwszy kontakt z papierosem na jakiejś imprezie to często zapowiedź nadchodzącego uzależnienia. I to nie tylko od nikotyny.

Nadal przykład idzie z góry, a więc dzieci, których rodzice palą papierosy znacznie szybciej sięgają po ten typ używki. Podbierają papierosy, aby poeksperymentować, a potem, żeby zaistnieć w gronie rówieśników i niestety dość często jest to pierwszy krok w stronę innych używek – alkoholu, narkotyków czy dopalaczy. Wraz z sięganiem po niedozwolone używki pojawiają się pierwsze problemy wychowawcze, konflikty rówieśnicze, problemy z nauką, a także z prawem. Zdobycie pieniędzy na papierosy nie jest przecież łatwe, dlatego młodzi ludzie, albo podbierają rodzicom, albo wyłudzają od kolegów ze szkoły. Taki stan rzeczy trzeba natychmiastowo przerwać.

Niestety nie każdy rodzic będzie potrafił zmierzyć się z takim problemem, a zmarnowany czas działa dodatkowo na niekorzyść. Co wówczas zrobić? Najlepiej umówić wizytę u psychoterapeuty czy psychologa, czyli specjalisty, który w profesjonalny sposób zadba o to, aby wytłumaczyć, jakie szkody mogą wyniknąć z sięgania po papierosy, albo dopalacze. Dzieci powinny wręcz poznać zdanie kogoś obcego, bo w pewnym wieku rodzice przestają być autorytetami, a nauczyciele stają się wrogiem publicznym numer jeden. Psycholog podpowie także rodzicom, jak reagować na ewentualne, kolejne epizody popalania czy podkradania pieniędzy, tak, aby nie rozwijać konfliktów międzypokoleniowych, a dusić w zarodku niebezpieczne sytuacje. Kontakt ze specjalistą pomaga i warto z niego korzystać.    


M-S-M

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *