MinHolder – dla ratowania życia

MinHolder ( Medical Information Holder ) jest to odpowiedź na odwieczne problemy Polskiej służby zdrowia w zakresie wymiany informacji medycznych mogących wpływać na podejmowane akcje ratownicze.

Aktualnie w Polsce nie ma elektronicznego rejestru pacjentów, który umożliwiał by wymianę takich danych. W kilku słowach MinHolder jest niczym innym jak nośnikiem danych z portem USB o wyglądzie zbliżonym do karty kredytowej. Dane zawarte w niniejszym urządzeniu to wszelkie informacje medyczne plus dane dodatkowe, np. kontakty do najbliższych osób po historie przebytych chorób, itp. Idea projektu była niezwykle prosta, w sytuacji, w której ulegniemy poważnemu wypadkowi lub w wyniku choroby stracimy przytomność ratownik medyczny sięga po nasz MinHolder i prowadzi akcję ratunkową, zgodnie z danymi zawartymi w naszym urządzeniu.

Gdy wprowadzaliśmy MinHoldera na poczatku 2011 roku mieliśmy spore wątpliwości – dodaje Sebastian Szajter, właściciel Projektu. Owe wątpliwości dotyczyły przede wszystkim kwestii prawnych, które w Polsce bardzo często zamiast pomagać, sprawiają, iż strach przed konsekwencjami wygrywa z ratowaniem życia osoby poszkodowanej. Chodzi tu głównie o obawy lekarzy i ratowników medycznych przed dokonywaniem przeszukiwania rzeczy osób poszkodowanych w celu uzyskania niezbędnych danych medycznych. W teorii w tym celu na miejsce wypadku powinna zostać wezwana policja, czyli organ, który prawnie może wykonać owe przeszukanie. Choć brzmi to absurdalnie to taka właśnie jest Polska rzeczywistość i większość ratowników medycznych a zatem osób, które zazwyczaj pojawiają się pierwsze na miejscu zdarzenia, zdecydowanie odmówiłaby tego rodzaju poszukiwań danych, w obawie przed konsekwencjami cywilno-prawnymi mogącymi pojawić się w przyszłości. Większość specjalistów, w tym także prawnicy oraz lekarze są zgodni, iż każdy lekarz oraz każdy ratownik medyczny ma przede wszystkim ratować życie i wówczas przepisy nakazujące wzywanie Policji czy innych służb porządkowych w celu dokonania przeszukania osoby poszkodowanej, w tym konkretnym przypadku nie ma zastosowania.

Co ciekawe liczne akcje promocyjne oraz happeningi prowadzone przez Spółkę Noidss – operatora projektu, w znacznej mierze przyczyniają się do zmiany podejścia pracowników służb medycznych w zakresie udzielania tzw. pierwszej pomocy oraz ogólnych zasad postępowania z osobami poszkodowanymi. Okazuje się, iż większość młodych ratowników o prawnych aspektach swojej pracy a przede wszystkim o nadrzędności przepisów dotyczących ratowania ludzkiego życia dowiaduje się dopiero od Spółki Noidss na prezentacji produktu MinHolder, co podkreśla jak niezwykle ważne są takie inicjatywy jak projekt MinHolder.

Aktualnie MinHolder dostępny jest w kilku wersjach, począwszy od karty i opaski z portem USB, która dostępna jest także w postaci opaski na rękę, przez wersję elektroniczną MinHolderNet, zwaną także e-kartoteką, po MinHolder Smart, czyli kartoteką medyczną dostępną w formie aplikacji na smartphone oraz urządzenia marki Apple ( ta wersja ma zostać udostępniona już w Maju poprzez AppStore ). Spółka Noidss szacuje, iż już w 2013 roku Minholder będzie posiadało co najmniej 5 % Polaków a w następnych latach będzie to od 7 do 9 % wzrostu liczby użytkowników w skali roku. Takie prognozy są efektem przede wszystkim doskonałej ceny urządzenia ( 80 zł – karta lub Opaska USB wraz z platformą online MinHolderNet) oraz systematycznie wzrastającej liczby entuzjastów projektu w środowiskach lekarzy oraz farmaceutów. Istotnym argumentem jest także coraz większa dostępność MinHoldera , między innymi w sieciach Aptek oraz w przychodniach lekarskich. Ponadto MinHolder jest także pierwszym projektem, który nie tylko usprawnia system rejestracji pacjentów w Polsce ale także przyczynia się do zmiany podejścia pracowników służb medycznych, co w stosunkowo nie długim czasie może spowodować, iż MinHolder stanie się produktem tak ważnym jak dowód osobisty czy paszport. Zarząd Spółki Noidss podkreśla, iż ceny o rynki innych krajów Europejskich. W perspektywie najbliższych lat, MinHolder ma stać się produktem ogólnodostępnym na terytorium Unii Europejskiej jako lider rozwiązań w zakresie ratowania ludzkiego życia.

Źródło: PR

http://www.minholder.com/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *