Bóle kręgosłupa – przyczyny, zapobieganie

 

Zmaganie się z przewlekłym bólem pleców może być trudne dla każdego. Ale kiedy bólowi temu towarzyszą problemy natury psychologicznej, takie jak nadmierny stres, lęk czy depresja, radzenie sobie z nim może być jeszcze trudniejsze. Dzieje się tak, ponieważ cierpienie psychiczne może nasilać ból, a ból może pogarszać cierpienie psychiczne, tworząc błędne koło.

Na szczęście istnieje wiele metod leczenia problemów ze zdrowiem psychicznym i przewlekłym bólem pleców – a niektóre z nich mogą pomóc Ci uporać się z obydwoma problemami jednocześnie. Oto, co powinieneś wiedzieć o ich związku, wraz z terapiami, które mogą pomóc Ci poczuć się lepiej.

Bóle pleców – przyczyny 

 

Szukaj natychmiastowej pomocy, jeśli ból pleców: 

  • Powoduje nowe problemy z jelitami lub pęcherzem moczowym 

  • Towarzyszy mu gorączka 

  • Jest następstwem upadku, uderzenia w plecy lub innego urazu

Ponieważ ból pleców jest tak powszechny, wiele produktów obiecuje zapobieganie lub ulgę. Nie ma jednak jednoznacznych dowodów na to, że specjalne buty, wkładki do butów, podpórki pod plecy, specjalnie zaprojektowane meble czy programy walki ze stresem mogą pomóc. 

Ponadto, nie ma jednego rodzaju materaca, który byłby najlepszy dla osób cierpiących na bóle pleców. Jest to prawdopodobnie kwestia tego, co jest dla Ciebie najwygodniejsze. Sprawdź ofertę sklepu Medwil. Znajdziesz tam produkty, takie jak:

Bóle pleców – zapobieganie

Ból może być skutkiem urazu, aktywności fizycznej i niektórych schorzeń. Ból pleców może dotyczyć osób w każdym wieku, z różnych powodów. Wraz z wiekiem wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia bólu dolnej części pleców, ze względu na takie czynniki jak wykonywany wcześniej zawód czy choroba zwyrodnieniowa dysku. 

Istnieje wiele różnych podejść do leczenia przewlekłego bólu pleców i związanych z nim problemów psychologicznych. Nie każda terapia jest skuteczna dla każdej osoby, a najlepsze leczenie to często połączenie różnych technik.

Psychoterapia – zwłaszcza terapia rozmowna – może pomóc w leczeniu zarówno bólu fizycznego, jak i emocjonalnego. Jedną z najlepiej popartych i najbardziej zbadanych form jest terapia poznawczo-behawioralna (CBT).

Ból pleców jest bardzo częstym problemem zdrowotnym; szacuje się, że około 80 procent osób doświadczy go w pewnym momencie swojego życia. U mniejszej części z nich rozwinie się przewlekły ból pleców, czyli taki, który trwa dłużej niż 12 tygodni.

Przewlekły ból pleców może być spowodowany przez wiele różnych problemów medycznych, od urazów po choroby takie jak zapalenie stawów i zwężenie kręgosłupa. Ból pleców jest odczuwany w różny sposób przez różne osoby, w zależności od przyczyny, obszaru dotkniętego chorobą i osoby. Dla niektórych osób ból może być odczuwany jako łagodny, uporczywy ból. Dla innych jest to ciągła agonia.

Jednym z głównych czynników wpływających na nasilenie przewlekłego bólu pleców jest Twoja emocjonalna reakcja na niego. Jeśli stresujesz się lub koncentrujesz na bólu, możesz odczuwać go jako znacznie gorszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *