Jak skutecznie się odchudzać?
Jak skuteczne odchudzanie ma prowadzić do trwałej poprawy sylwetki i zdrowia?
Jaką dietę zastosować by gubić kilogramy bezpowrotnie?
Są to odwieczne pytania milionów kobiet i mężczyzn na całym świecie mających realne problemy z nadwagą i otyłością. Z drugiej strony, również rzesze młodych dziewczyn mających psychologicznie zafałszowany obraz samych siebie pragną się odchudzać dla zwiększenia swojej samooceny. Pytania o skuteczne, a najlepiej też o bezproblemowe odchudzanie są tym bardziej kłopotliwe, gdyż do tej pory wymyślono już tysiące diet i ćwiczeń fizycznych rekomendowanych przy odchudzaniu, a mimo to ludzie wciąż poszukują nowych preparatów i sposobów na odchudzanie. Artykuł ten nie aspiruje do miana „uniwersalnej recepty” na wszystkie problemy związane z odchudzaniem i kontrolą wagi ciała. Takiej uniwersalnej recepty po prostu nie ma. Otyłość lub przynajmniej poważna nadwaga to problem wielowarstwowy o specyfice psychologicznej, pedagogicznej, medycznej, społecznej, a i duchowej w pewnym sensie.
W artykule tym autorka zwraca uwagę na najczęstsze problemy i pytania osób walczących z nadwagą i otyłością, szczególnie tych osób, które od lat borykają się z problemem odchudzania i cyklicznie doświadczają efektu jo-jo:
- Jak zrzucić nadwagę w najkrótszym czasie?
- Jak schudnąć bez stosowania specjalnej diety i aktywności fizycznej?
- Gdzie jest ta cudowna dieta?
- Jak schudnąć i nie przytyć?
- Czy trzeba odstawiać słodycze?
Te kilka pytań w zasadzie zawierają w sobie kwintesencję odchudzania. Z jednej strony, odpowiedzi wydają się nieskomplikowane, szczególnie w punktu widzenia specjalistów od odchudzania (dietetycy, instruktorzy aktywności fizycznej, fizjolodzy, lekarze, itd.), gdyż są określone stałe reguły postępowania, a ich nieprzestrzeganie prowadzi do porażki w terapii (cyklu, kuracji) odchudzającej. Z drugiej jednak strony, proste odpowiedzi nie wystarczą, zwłaszcza z punktu widzenia tych, którzy się odchudzają – te proste odpowiedzi słyszeli oni tysiące razy, często w sposób obrażający i upokarzający.
Przechodząc do istoty problemu … nie ma jednego złotego środka na odchudzanie. Nie ma uniwersalnej tabletki, która wszystkim pomoże. Nie ma jednej formy aktywności fizycznej, której uprawianie przyniesie sukces każdemu. … Niestety, nie ma złotej rybki!! Ale są eksperci, którzy profesjonalnie pomogą Ci dobrać właściwą dietę, aktywność fizyczną i będą wspólnie z Tobą kontrolować postępy.
Jeśli chcesz się odchudzać bezpiecznie, nie powodując przy tym innych problemów natury psychologicznej lub medycznej, to nie oczekuj większej utraty wagi jak 3-8 kg w miesiącu, albo 1-2 kg tygodniowo. Tempo optymalnego chudnięcia skonsultuj z lekarzem, bowiem zależy ono od wielu innych czynników, na przykład aktualny stan zdrowia, przyjmowane leki, geneza nadwagi lub otyłości, skala nadwagi lub otyłości, itd. Oczywiście bezpieczna terapia odchudzająca, czy jak kto woli proces chudnięcia, obowiązkowo musi być wsparty indywidualną dietą i właściwą aktywnością fizyczną, w porozumieniu z lekarzem i / lub profesjonalnym specjalistą dietetykiem, najlepiej z takim, który już wypracował doświadczenie i zyskał wdzięczność wielu swoich „podopiecznych”.
Kolejna sprawa – nie bujaj w obłokach i nie daj się omamić marketingowym obietnicom – skuteczne i trwałe odchudzanie bez wyrzeczeń nie istnieje. Nie ma cudownej diety; nie ma tabletki, która jednocześnie zapewni treść pokarmową i ugasi głód słodyczy lub przekąsek; nie ma pasa z wibracjami ćwiczącego za Ciebie czy plasterków na ciało, które załatwią problem odchudzania bez Twojego udziału. Zdrowe odchudzanie to zmiana nawyków żywieniowych i zwiększenie aktywności fizycznej. Owszem, są leki łagodzące łaknienie, ale w takich szczególnych przypadkach konieczna jest terapia farmakologiczna pod opieką lekarską. Z tego powodu autorka omija te aspekty jako zbyt odpowiedzialne by tak frywolnie komuś doradzać.
I na koniec kilka słów o elementarnych regułach diety. Wiem, że slogan 1000 kcal (kalorii) jest obyty i przez wielu nielubiany, ale cóż – chcesz chudnąc, musisz ograniczyć energetykę posiłków, może nie koniecznie do 1000 kcal dziennie (na pewno każdy zna tą dietę), ale o ok. 1000 mniej niż wynosi Twoje dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Unikaj, a wręcz nie decyduj się na głodówki czy diety w oparciu o jeden składnik (np. tylko owoce) – owszem, zauważysz utratę wagi, ale kosztem długofalowej szkody na zdrowiu i efektu jo-jo, gdy już zakończysz ten reżim. Przyjmuj 4-5 posiłków dziennie z przerwami ok. 3 godzinnymi, nie opychaj się jednorazowo do granic żołądka, pozwól odetchnąć żołądkowi już na 3 godziny przed zaśnięciem, nie połykaj tylko jedz, zastąp słodycze inną przyjemnością … i tak dalej, i tak dalej. Wiem, że to trudne, dlatego w kolejnym artykule chętnie napiszę Państwu o motywacji, technikach psychologicznych wspierających odchudzanie i kontroli emocji, dzięki czemu proces odchudzania staje się akceptowalny.
I pamiętaj o znanej Ci już pewnie przestrodze – otyłość jest chorobą niebezpieczną i przewlekłą – musi być leczona.
Anna Nowak
Specjalistka dietetyk współpracująca z serwisem medyczne24h
Jan Zdrowotny, jest naszym specjalistą od różnych informacji medycznych, jest postacią wybitną w swojej dziedzinie. Jego głęboka wiedza i doświadczenie w medycynie czynią go cenionym ekspertem, zarówno wśród pacjentów, jak i kolegów z branży. Zdrowotny jest znany z umiejętności przekazywania skomplikowanych informacji medycznych w sposób zrozumiały dla szerokiej publiczności, co przyczynia się do lepszego zrozumienia i świadomości zdrowotnej w społeczeństwie. Jego praca ma istotny wpływ na poprawę jakości opieki zdrowotnej oraz edukację pacjentów w zakresie różnych zagadnień medycznych.