Magnez +B6 Optimal – nie tylko dla aktywnych

Magnez to jeden z najpopularniejszych pierwiastków występujących w skorupie ziemskiej pod postacią różnych minerałów. Pierwiastek ten jest niezbędny, by procesy życiowe człowieka przebiegały prawidłowo. Nie tylko wpływa na poprawę koncentracji, pamięci i nastroju, ale także stabilizuje funkcje całego układu nerwowego. Wpływa na przemianę węglowodanów oraz dostawę energii do komórek organizmu, dlatego warto zadbać o jego odpowiedni poziom w organizmie.

Aktywność fizyczna a zapotrzebowanie na magnez

W dużym mieście trudno nie natknąć się na uprawiających sport. W pogodne dni ulice i parki pełne są ludzi biegających, jeżdżących na rowerze, hulajnodze czy rolkach. Poranna lub wieczorna aktywność pozwala na lepsze funkcjonowanie naszego organizmu. A jeśli mamy psa, to nasz czworonóg będzie zachwycony mogąc się z nami wybiegać. Regularny trening korzystnie wpływa na funkcjonowanie umysłu i całego organizmu. Należy jednak pamiętać, że intensywna aktywność fizyczna zwiększa zapotrzebowanie na magnez. Na przykład w pocie maratończyka wydalane jest ponad dziesięciokrotnie więcej magnezu (3,06 mEq/l) niż w pocie osoby niećwiczącej (0,28 mEq/l). Dlatego tak istotne jest uzupełnienie poziomu magnezu po intensywnym wysiłku fizycznym.  

Znaczenie magnezu w organizmie człowieka

Magnez pełni ważną rolę w organizmie ludzkim. Bierze udział w ponad 300 reakcjach enzymatycznych oraz w większości reakcji hormonalnych1. Jako suplement diety polecany jest osobom będącym w stanie zmęczenia psychicznego i fizycznego oraz tym, które powinny uzupełnić niedobór magnezu w diecie. Ponadto magnez między innymi:

• przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia oraz pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych w okresach wzmożonego wysiłku umysłowego, • przyczynia się do obniżenia poziomu stresu w naszym organizmie, • pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego oraz mięśni, a także w utrzymaniu zdrowych kości – szczególnie ważne dla osób prowadzących aktywny tryb życia oraz uprawiających sport, • przyczynia się również do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego.

  Z uwagi na to, jak ważną rolę odgrywa magnez w naszym organizmie, powinniśmy dbać o to by nie dopuścić do jego niedoborów. Szczególną uwagę na właściwą dawkę magnezu w codziennej diecie powinny zwrócić osoby, które palą papierosy lub żyją w ciągłym stresie. Możemy być pewni, że dzienną dawkę magnezu zapewni nam 5 dużych bananów, ponad pół kilo czyli dwa głębokie talerze szpinaku oraz około 23 łyżki owsianki. Musimy jednak pamiętać, że sukcesem wysokiej przyswajalności składników odżywczych i mineralnych jest przede wszystkim odpowiednio zbilansowana i zróżnicowana dieta. Zapewnienie takiej diety wymaga od nas ogromnej mobilizacji i zorganizowania każdego dnia.

Na co warto zwrócić uwagę wybierając produkt z magnezem?

Zalecane dzienne spożycie magnezu wg Rozporządzenia Ministra Zdrowia to 375 mg na dobę. Z ogólnej ilości zawartej w pokarmach wchłania się w granicach od 15 do 40% w zależności od zapotrzebowania, jakości produktów i stopnia ich przetworzenia oraz stanu błony śluzowej jelita cienkiego. Dlatego też niedobór magnezu dotyka wielu z nas – dotyczy 30-60% populacji w Polsce.   W związku z tym, wybierając produkty z magnezem, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów:

• formę chemiczną tego biopierwiastka – w literaturze dostępne są dane, iż optymalna forma do podawania doustnego to mleczan (występujący w suplemencie Magnez+B6 Optimal), cytrynian i asparaginian magnezu, które są znacznie lepiej przyswajalne niż tlenek czy węglan. • liczbę jonów magnezu w pojedynczej dawce (tabletce, kapsułce, saszetce) • całkowitą liczbę jonów magnezu w dawkowaniu rekomendowanym przez producenta na dzień • biorąc pod uwagę wygodę stosowania, istotna jest również liczbę dawek do przyjęcia w ciągu dnia2.

poznaj – Zaburzenie osobowości typu Borderline (BPD): rozumienie i wspieranie

Magnez+B6 Optimal

Magnez w połączeniu z witaminą B6 przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia, ma korzystny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych. Dodatkowo magnez pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni oraz uczestniczy w utrzymaniu zdrowych kości i zębów. Odgrywa również rolę w procesie podziału komórek. Magnez+B6 Optimal jest polecany wspomagająco:

• osobom prowadzącym aktywny tryb życia np. tym, którzy uczestniczą w intensywnych treningach, • jako uzupełnienie diety w magnez i witaminę B6, • przy nadmiernym spożywaniu kawy, herbaty i paleniu papierosów, • przy stosowaniu leków obniżających poziom pierwiastka w naszym organizmie np. preparatów przeczyszczających, moczopędnych, • osobom pracującym umysłowo np. studentom przed lub w trakcie sesji egzaminacyjnej.

Magnez+B6 Optimal to wygoda dawkowania – wystarczy jedna tabletka dziennie. Magnez+B6 Optimal jest dostępny w aptekach, w cenie około 9,90 złotych za opakowanie zawierające 100 tabletek – czyli wystarczające na trzymiesięczną kurację. 1. M.P. Guerrera, S.L. Volpe, J.J. Mao. Therapeutic uses of magnesium. „Am Fam Physician”. 80 (2), s. 157–162, 2009. PMID: 19621856. 2. Mgr farmacji Justyna Wodowska: Jak wybrać dobry preparat z magnezem. Doz.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *