Lipofilling – modelowanie ciała własnym tłuszczem

Zmiany w strukturze tkanek spowodowane procesem starzenia rozpoczynają się już przed 30. rokiem życia i stopniowo nasilają w ciągu kolejnych lat. Im bliżej menopauzy, tym zwiększa się zanik kolagenu i elastyny, jaki potęguje spadek poziomu estrogenów. Zanika również rezerwuar naszej młodości i zdrowia – warstwa „dobrego” tłuszczu. Sińce i worki pod oczami, ścieńczała skóra wokół ust z siatką promienistych zmarszczek i bruzd – to tylko niektóre następstwa jego ubytku, a proces degradacji dopełnia zanik kości. Co robić, by opóźnić skutki tego zjawiska? Można skorzystać z jednej z ciekawszych i niewątpliwie skutecznych metod, jaką w ostatnim czasie jest lipofilling.

Tłuszcz nie taki zły

Naukowych dowodów przybywa na to, że wyhodowanie sobie niewielkiej fałdki tłuszczu wcale nie jest groźne, a wręcz przeciwnie – wzmacnia i skutecznie chroni organizm przed infekcjami. Jeśli jeszcze dołączymy do tego argument, jakim jest autogenny materiał dla przeszłych zabiegów odmładzających, mamy wystarczającą ilość powodów, by przestać się go bać. Przekonuje o tym chociażby oferta gabinetów chirurgii estetycznej, gdzie z liposukcją coraz częściej łączy się lipofilling – dostarczanie wysokiej jakości komórek tłuszczowych gotowych do dalszej implantacji. Według ekspertów Wirtualnej Kliniki, jest to doskonała, a zarazem najbardziej naturalna metoda modelowania ciała oraz poprawy stanu skóry, która zastępuje klasyczne wypełniacze w zakresie wygładzenia bruzd, korekcji zmarszczek, powiększania ust, piersi czy pośladków, jak również uzupełniania ubytków w następstwie urazów czy wad wrodzonych.  

Wypełnianie tłuszczem autologicznym

Lipofilling, czyli wypełnienie tłuszczem to zabieg, jaki polega na transferze komórek tłuszczowych – pobraniu ich z fałdów brzusznych lub wewnętrznych powierzchni ud i kolan, a następnie po odwirowaniu (frakcjonowaniu), wszczepia się go w okolice poddane korekcji. Zwykle jest to ilość 20 – 30 ml odpowiednio przygotowanego tłuszczu, jaka pozwala na wypełnienie zapadniętych obszarów twarzy, zlikwidowanie cieni pod oczami czy bruzd nosowo – wargowych, działając przy okazji liftingująco na zwiotczałą skórę. Coraz większą popularnością cieszą się także ostatnio zabiegi lipofillingu dłoni oraz narządów płciowych. Z uwagi na swoją autogenność, własna tkanka tłuszczowa jest najbezpieczniejszym materiałem w zabiegach odmładzających, poprawiając jakość skóry oraz konturując ciało. Znajdujące się w przeszczepie komórki macierzyste mogą zainicjować tworzenie dowolnych tkanek, wspomagając proces przemiany materii oraz regeneracji. Ograniczeniem procedury jest ilość tkanki, jaką możemy jednorazowo przeszczepić – zbyt duża jej ilość spowoduje obumarcie komórek i możliwość powstania zwapnień. Poza tym należy pamiętać, że nie cały przeszczep się przyjmie i około 30 – 40% komórek ulegnie absorbcji, czego nie da się ustalić przed zabiegiem. To uwarunkowania indywidualne – tłumaczą specjaliści z wirtualnaklinika.pl – stąd możliwość powtórzeń. Lipofilling można połączyć z blefaroplastyką (plastyka powiek dolnych i górnych), z liftingiem wychudzonej lub ścieńczałej twarzy, alternatywnie zamiast wypełniaczy syntetycznych.

Lipotransfer Body Jet

Innowacyjna metoda trwałego usuwania zbędnej tkanki tłuszczowej, jaką jest Body Jet, wykorzystuje metodę liposukcji strumieniem wodnym WAL (water – jet assisted liposuction). Polega to na bardzo delikatnym wypłukiwaniu tkanki tłuszczowej specjalnym roztworem, który jest wprowadzany do organizmu za pomocą kaniuli. Pozyskiwane podczas liposukcji wysokiej jakości komórki tłuszczowe są następnie odfiltrowywane i podawane w miejsca przeznaczone do wypełnienia i korekcji. Jest to wyjątkową zaletą tego systemu, a powodzenie implantacji zależy od właściwej ilości nieuszkodzonego materiału, jaki się następnie aplikuje w taki sposób, by organizm przyjął go i zaadaptował. Lipotransfer jest krótką procedurą i trwa około godziny. To kolejny atut metody tym bardziej, że nie pozostawia blizn i po kilku dniach można powrócić do codziennych zajęć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *