LUCAS – bezcenny pomocnik w ratowaniu życia Bezpieczne Podkarpacie

Zespół Ratownictwa Medycznego z Kolbuszowej w województwie podkarpackim otrzymał kolejne specjalistyczne urządzenie do mechanicznej kompresji klatki piersiowej – LUCAS2. Sprzęt zaliczany do najnowocześniejszych dostępnych obecnie na rynku, będzie pomagał ratownikom w karetce podstawowej.

System LUCAS2 jest przeznaczony do dostarczania ucisków klatki piersiowej zgodnie z wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji. Nie ma już potrzeby, aby zespół ratownictwa medycznego martwił się o to, by uzyskać właściwe tempo, głębokość lub pełne zwolnienie ucisku klatki piersiowej. LUCAS wykonuje wszystkie czynności automatycznie. Utrzymuje jednostajny rytm ucisków (102/min.) na środku klatki piersiowej. W czasie, gdy urządzenie niestrudzenie prowadzi systematyczne uciski, zespół ratownictwa medycznego może w pełni skoncentrować się na czynnościach związanych z ratowaniem pacjenta, takich jak podawanie leków, defibrylacja czy wentylacja. Dzięki temu wdrożenie nowych urządzeń podnosi skuteczność działań ratunkowych i zwiększa szanse na uratowanie życia i zdrowia osobom z nagłym zatrzymaniem krążenia.

Unikalną cechą urządzenia jest możliwość podtrzymywania prawidłowych funkcji narządów przez ponad godzinę – mówi Adam Sroczyński z Physio-Control. Nawet doświadczeni ratownicy po kilku minutach prowadzenia masażu serca odczuwają zmęczenie. Ręcznie nie da się utrzymać takiego tempa, ale gdy w grę wchodzi ratowanie ludzkiego życia, tempo takiego masażu odgrywa ogromne znaczenie – dodaje.

Nasi lekarze i ratownicy doceniają przede wszystkim to, że w czasie, kiedy LUCAS wykonuje masaż serca, oni mogą spokojnie przeprowadzać inne, konieczne zabiegi – mówi Monika Gołębiowska, Kierownik Działu Pomocy Doraźnej SP ZOZ Kolbuszowa. Zaoszczędzone minuty podczas akcji ratunkowej mogą okazać się decydujące w walce o życie pacjenta – dodaje.

LUCASy pomagają już w wielu polskich szpitalach. Ich niezawodność, wydajność oraz łatwość w obsłudze docenia coraz więcej pracowników Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych, zespołów Ratownictwa Medycznego, Pracowni Kardiologii Inwazyjnej czy Oddziałów Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego. Urządzenie wykorzystywane jest nie tylko przez zespoły wyjazdowe pogotowia ratunkowego, ale również stacjonarnie w szpitalach. Na terenie województwa podkarpackiego LUCASy pomagają w Pogotowiu w Kolbuszowej, w pracowni Hemodynamiki w Sanoku, w Łańcucie, w Ropczycach, w pogotowiu w Stalowej Woli, a także w pracowni Hemodynamiki Szpitala Wojewódzkiego w Rzeszowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *