Jak wyspać się z niemowlakiem w domu?

Jak wyspać się z niemowlakiem w domu?

 

Niewyspanie potrafi nieźle dopiec w ciągu dnia. Chodzisz niewyspana, boli cię głowa, warczysz na rodzinę i masz ochotę uciec do pierwszego lepszego łóżka i po prostu spać! Niestety, w domu masz kilkutygodniowe dziecko – sprawcę Twojego niewyspania. Jak to zmienić i w końcu przespać kilka godzin?

 

Spokój

 

Przede wszystkim nie prowokuj niemowlaka do wiecznej zabawy. Po wykąpaniu i nakarmieniu malucha delikatnie włóż je do łóżeczka. Żadnych grzechotek i łaskotania. Tylko spokój.

Łóżko rodzinne

Na kilka tygodni może nienajgorszym rozwiązaniem będzie wspólne rodzinne łóżko. Nie musisz wtedy wstawać do łóżeczka, co działa rozbudzająco. Możesz karmić w półśnie i nikomu nic do tego. Przemyśl sprawę: na kilka tygodni nie powinno to wpłynąć bardzo źle na życie małżeńskie.

 

Rutyna

 

Postaraj się wyrabiać nawyki i spróbować stworzyć stałe godziny snu. Może to pomóc przyzwyczaić dziecko do spania. Co ważne, zmęczenie w tym wypadku wcale nie musi wpłynąć pozytywnie na zasypianie. Często wymęczony niemowlak będzie bardziej markotny i będzie miał większe trudności z zaśnięciem. Możesz próbować metody dotykowej, położyć dłoń na głowie dziecka albo głaskać je po plecach, jednak ta metoda może uzależniać. Radzimy stosować ją raz na jakiś czas. Temperatura, w której będzie najlepiej maluchowi, to ok. 19 stopni. Nie ma sensu za bardzo się przejmować jeśli maluch rozkopuje pościel. Nie musisz wstawać co 15 minut, żeby go przykryć. Możesz też po prostu włożyć dziecko do lekkiego śpiwora. Dokarmianie dziecka tuż przed pójściem spać jest niezłą metodą na zyskanie dodatkowych godzin snu. Spróbuj ok. północy lekko przebudzić malucha i zaprosić na karmienie piersią. Pewnie już zdążył zgłodnieć i gdy tylko ty zaśniesz, ono się obudzi.

 

Oddaj dziecko pod opiekę

 

Kiedy nie masz już na nic siły, pozwól w ciągu dnia komuś zająć się dzieckiem. Odciągnij pokarm za pomocą laktatora, na wypadek gdyby dziecko zgłodniało. Karmienie musi odbywać się kilka razy dziennie, ale nie zawsze musisz przy tym być. Od czasu do czasu zrelaksuj się, aby nie zwariować. Wyjdź gdzieś sama i zapomnij o diecie karmiącej matki.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *