Badania profilaktyczne nadal w niełasce.

Nie możemy już powiedzieć, że jesteśmy pokoleniem pozbawionym informacji na temat badań czy leczenia, a mimo to, nie korzystamy z tego dobrodziejstwa, a różnorodne wymówki są naszą specjalnością.

Kobiety powinny badań się ginekologicznie raz w roku, a samobadanie piersi wykonywać regularnie każdego miesiąca. Jak jest w rzeczywistości? Niestety bardzo źle. Panie nie korzystają z poradnictwa ginekologicznego mimo, że kolejki do tych specjalistów wcale nie należą do długich. Samobadania piersi nie wykonują, bo nie czują potrzeby, aby nauczyć się tego palpacyjnego badania. Słabo wygląda również profilaktyka chorób oczu, uzębienia czy chociażby ciśnienia tętniczego.

Panowie wypadają jeszcze gorzej, wręcz katastrofalnie. Nie badają się wcale, a o samobadaniu jąder nie ma co nawet wspominać. Dopiero chory mężczyzna skłonny jest pójść do lekarza czy na jakiekolwiek badania.

A statystyki są nieubłagane, każdego roku w Polsce umiera 100 tysięcy osób na różnego typu nowotwory. To zdecydowana większość z tych, którzy dowiedzieli się, że są chorzy – blisko 160 tysięcy osób rocznie ma rozpoznaną chorobę nowotworową. Eksperci podkreślają, że powodzenie terapii wiąże się z czasem wykrycia schorzenia, czyli im później tym gorzej.

Najczęściej występujące nowotwory to: rak piersi, rak szyjki macicy, rak jelita, rak płuca i rak jądra. Warto zwrócić uwagę, że zarówno ten pierwszy i jak i ostatni z wymienionych można wykryć samodzielnie poprzez regularne samobadanie. Więcej o akcjach profilaktycznych pod tym linkiem.

A co dają nam w efekcie regularne badania profilaktyczne?

– poznajemy własne ciało i potrafimy dostrzec wszelkie różnice w nim zachodzące,
– w szybkim czasie nabieramy odwagi do znacznie szerszej diagnostyki własnego ciała,
– wszelkie niepokojące zmiany chętniej konsultujemy z lekarzami,
– wykryte nieprawidłowości znacznie łatwiej i szybciej leczone są w szpitalach,
– przedłużamy sobie życie, którego jakość jest na dobrym poziomie.

Korzystajmy z badań profilaktycznych – dla samych siebie, dla naszych rodzin. Tu dostępne placówki w Polsce.

M-S-M

Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *