Ostatnie kilkanaście lat przyniosło ogromy postęp w kwestii badań genetycznych. Okazuje się, że o naszym zdrowiu w dużym stopniu decydują geny. DNA pozwala na odkrycie jakie mamy predyspozycje do pojawienia się konkretnych chorób. Możemy się też dowiedzieć, czy posiadamy możliwość spłodzenia zdrowych dzieci. Istnieje też szansa na sprawdzenie, jaka będzie odpowiedź naszego organizmu na ewentualne zastosowanie niektórych leków. Test DNA robi się raz w życiu, ponieważ jego wynik się nie zmienia. Nie ma możliwości, aby nasze DNA uległo kiedykolwiek zmianie. Wykonanie takiego testu pozwoli nam dowiedzieć się, czy jesteśmy w grupie ryzyka, jeśli chodzi o poszczególne choroby. Jeśli tak się okaże, będziemy wiedzieli jakie badania powinniśmy wykonywać szczególnie często. Wczesne wykrycie choroby to w większości przypadków ogromna szansa na wyzdrowienie. W przypadku niektórych chorób jest to wręcz pewność.

Czy warto zrobić badania genetyczne?

Warto wiedzieć, czy w naszym organizmie występują jakieś mutacje mające szczególnie szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Istnienie takiej kombinacji w DNA może znacząco zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia choroby onkologicznej. Mówi się wtedy, że dana osoba jest w grupie ryzyka. Przeważnie określa się to z powodu występowania chorób onkologicznych wśród przodków. Około 5-10% chorób nowotworowych jest dziedzicznych. Są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Przykładowo, dziedziczny rak piersi dotyczy w Polsce prawie miliona kobiet. Podobnie wygląda sytuacja związana z chorobami jelita grubego. Skłonność do zachorowania na raka płuc ma kilka milionów osób. Świadomość zwiększonego ryzyka pozwoli nam zachować większą czujność. Profilaktyka zdrowia jest bardzo ważna i nie można tego bagatelizować. Wobec powyższego, analiza DNA pozwoli na uzyskanie informacji niezbędnych do zadbania o siebie w odpowiedni sposób.

Jak wygląda banianie DNA?

Badanie DNA w 24Genetics jest zupełnie bezbolesne. Po zamówieniu zestawu otrzymujemy pakiet wraz z instrukcją. Badania dna choroby genetyczne to test do wykonania w domu. Należy w odpowiednim miejscu umieścić odpowiednią ilość swojej śliny. Na naszej stronie znajduje się filmik instruktażowy. Po prawidłowym skorzystaniu z zestawu, należy odesłać materiał do nas. 24Genetics przeprowadzi proces polegający na odczytaniu tego co jest zapisane na blisko 700 000 markerach DNA. Do analizy stosowane są najnowocześniejsze, naukowo potwierdzone algorytmy. Dzięki temu powstaje kompleksowy raport, dotyczący DNA. Informacje w nim zawarte dotyczyć będą nie tylko chorób, ale też predyspozycji biometrycznych, biomarkerów i farmakogenetyki. Wszystkie te informacje są niezwykle istotne dla zdrowia i mogą być motywacją do podejmowania konkretnych badań w kolejnych latach życia. Warto mieć świadomość swoich predyspozycji i zapobiegać rozwinięciu się ewentualnych chorób. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *