Wszelkie choroby dotyczące stawów ze względu na współczesny sposób bycia występują coraz częściej. Są to choroby, przed którymi skutecznie możemy się ustrzec, przestrzegając kilku wskazówek. Najważniejszy jest zdrowy tryb życia i unikanie czynników ryzyka.
Czynniki ryzyka
Jest wiele czynników, które w znaczny sposób mogą wpływać na nieprawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Na większość z nich mamy wpływ i możemy sami niwelować czynniki ryzyka.
czynniki zawodowe – osoby, które systematycznie obciążają swoje stawy są znacznie bardziej narażone na choroby zwyrodnieniowe. Częste uginanie kolan, podnoszenie ciężarów, długotrwałe przebywanie w jednej pozycji są wyjątkowo niezdrowe dla naszych stawów,
sport – niektóre rodzaje sportów są bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Sporty ekstremalne, których uprawianie obarczone jest ryzykiem kontuzji są szczególnie niebezpieczne. Oraz sporty takie jak podnoszenie ciężarów, taniec i wszelkiego rodzaju sporty związane ze skakaniem. Są to aktywności fizyczne, które w nadmierny sposób obciążają stawy,
nadwaga – zbędne kilogramy są największym obciążeniem dla naszych stawów, szczególnie dla kolan, które mogą pobolewać w czasie poruszania się,
osłabione mięśnie – mięśnie dookoła stawów utrzymują je w poprawnej pozycji, kiedy są osłabione ruchy są mniej płynne, co może powodować ból, dlatego ważna jest regularna aktywność fizyczna, która wzmacnia nasze mięśnie.
Na zwyrodnienie stawów wpływają również czynniki, na które nie możemy mieć wpływu. Ta choroba najczęściej występuje u osób starszych, kobiet po przebytej menopauzie oraz u osób, które są obarczone genetycznym ryzykiem.
Objawy choroby zwyrodnieniowej
Objawy zazwyczaj pojawiają się stopniowo. Zazwyczaj na początku odczuwane są w jednym stawie, następnie mogą być odczuwane w innych. Pierwsze oznaki choroby pojawiają się po 40 roku życia. Intensywnie występują podczas ruchu, jednak w czasie rozwoju choroby objawy mogą pojawić się również w czasie spoczynku i podczas snu.
ból – pojawia się zazwyczaj na początku wykonywania danego ruchu np. przy wstawaniu z krzesła. Rzadko pojawia się w czasie spoczynku i podczas snu,
trzeszczenie – dźwięk tarcia o siebie powierzchni stawowych może być słyszalny przy dłuższych stanach chorobowych,
sztywność – pojawia się po dłuższym bezruchu danego stawu. Po nocy osoba z chorobą zwyrodnieniową może mieć problem z postawieniem nogi na podłodze, w czasie dnia sztywność zazwyczaj ustępuje,
ograniczenia ruchu – wskutek długotrwałej choroby może dojść do ograniczenia sprawności danego stawu, np. może pojawić się niemożność zgięcia kolana.
Leczenie choroby zwyrodnieniowej
Niestety do tej pory nie udało się dobrać odpowiedniego leczenia, które eliminowałoby w całości tę chorobę. Leczenie jest nastawione na łagodzenie dolegliwości, a przede wszystkim na nie dopuszczenie do niepełnosprawności. Leki, które podawane są chorym głównie koncentrują się na działaniu przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym. W przypadku mocnego nasilenia objawów lekarz może zalecić leki podawane do wnętrza stawu, które skutecznie hamują ból na kilka miesięcy.
Martyna Karwatka
Artykuł został przygotowany na podstawie: www.i-apteka.pl/product-pol-29625-SYNOCROM-20mg-2m
Jan Zdrowotny, jest naszym specjalistą od różnych informacji medycznych, jest postacią wybitną w swojej dziedzinie. Jego głęboka wiedza i doświadczenie w medycynie czynią go cenionym ekspertem, zarówno wśród pacjentów, jak i kolegów z branży. Zdrowotny jest znany z umiejętności przekazywania skomplikowanych informacji medycznych w sposób zrozumiały dla szerokiej publiczności, co przyczynia się do lepszego zrozumienia i świadomości zdrowotnej w społeczeństwie. Jego praca ma istotny wpływ na poprawę jakości opieki zdrowotnej oraz edukację pacjentów w zakresie różnych zagadnień medycznych.