W ramach Europejskiego Roku Wolontariatu od 1 do 14 września br. w Warszawie jest otwarty pawilon, w którym organizacje pozarządowe prezentują swoją działalność i promują idee wolontariatu. Zaplanowano szereg konkursów, wystaw i dyskusji. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji jest koordynatorem Dnia Ratowniczego (5 września) i Dnia Profilaktyki (6 września).

Pawilon będzie w Warszawie przez dwa tygodnie. Każdego dnia zaprezentują się inne organizacje pozarządowe. W Dniu Ratowniczym i Dniu Profilaktyki wezmą udział te, z którymi Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji aktywnie współpracuje. Będą to m.in. Polski Czerwony Krzyż, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Fundacja Itaka – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, Fundacja La Strada i Fundacja Dzieci Niczyje. 

Pawilon podróżuje po całej Europie w związku z obchodami Europejskiego Roku Wolontariatu, prezentując organizacje pozarządowe i ich działalność. W Warszawie zostanie otwarty na placu Defilad przy wejściu do Pałacu Kultury i Nauki, od strony ul. Marszałkowskiej. Pawilon gościł już m.in. w Madrycie, Wiedniu i Paryżu.

Uczestnicy Dnia Ratowniczego zapoznają się z pracą strażaków, wezmą udział w warsztatach i pokazach ratowniczych, obejrzą również wozy strażackie Ochotniczych Straży Pożarnych, łódź ratowniczą Mazurskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz quad ratowniczy, którym posługują się wolontariusze Polskiego Czerwonego Krzyża. W programie jest także wiele atrakcji, konkursów i gier dla dzieci. Najmłodsi uczestnicy Dnia Ratowniczego będą mogli obejrzeć filmy na temat bezpiecznych zachowań w wodzie, w czasie pożaru oraz podczas innych zagrożeń. Dzień Ratowniczy uświetnią także koncerty dziecięcych i młodzieżowych orkiestr Ochotniczych Straży Pożarnych.

W Dniu Profilaktyki planowany jest szereg spotkań, warsztatów, filmów i konkursów. Organizatorzy opowiedzą też m.in. o pomocy dzieciom, które doświadczyły przemocy w rodzinie. Przedmiotem warsztatów będą również tematy związane z pomocą dla ofiar handlu ludźmi, uchodźców, imigrantów czy repatriantów. W programie przewidziane są spektakle teatralne m.in. na temat bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w ruchu drogowym.

Więcej informacji na www.erw2011.gov.pl

 
Źródło: PR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *