Rzucić palenie i nie zwariować i nie zbankrutować – to obecnie podwójny kłopot, dlaczego? Producenci farmaceutyków i produktów nikotynowych zadbali o to, abyśmy mieli z czego wybierać w walce z nałogiem.

Jak podejść do tego tematu, spontanicznie czy na bazie dobrego planu – sposoby na walkę z papierosami są różne, a dostępne wyniki badań wskazują, że lepiej spontanicznie zabrać się do walki z papierosami niż długo rozważać metody, leki, czy zamienniki. Co więcej ci ankietowani, którzy szybko zdecydowali się zerwać z nałogiem odznaczali się dwukrotnie wyższym współczynnikiem powodzenia w tym temacie niż w przypadku tych osób, które długo rozważały jak zerwać z nałogiem. Wszechobecne uzależnienia dotykają także coraz młodszych.

A metody na walkę z nałogiem bywają bardzo różne:
– ograniczenie wypalanych papierosów, aż do całkowitej redukcji
– stosowanie leków: leki z nikotyną, gumy do żucia, plastry
– aktywność fizyczna
– stosowanie zamienników w postaci zjadania większej ilości słodyczy
– psychoterapia
– korzystanie z e-papierosów

Jak widać palacze wiedzą, jak rzucić palenie, a mimo to opornie podchodzą do tematu walki z nałogiem. A odnośnie tak zwanych e-papierosów warto przypomnieć słowa profesora Zatońskiego kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów warszawskiego Centrum Onkologii. „Nie można porównywać szkodliwości samej nikotyny ze szkodliwością tego kompleksu 4 tys. związków chemicznych, jakie są w papierosie. Każdy rozsądny lekarz na jakiś przejściowy okres jest gotowy zaakceptować podawanie sobie przez pacjenta nikotyny z innego źródła, żeby stworzyć warunki do całkowitego rzucenia palenia tytoniu – jeżeli taki zamiar stoi za tym przedsięwzięciem. Natomiast zastępowanie na stałe jednego źródła substancji uzależniających przez inne ani z moralnego, ani zdrowotnego, ani etycznego punktu widzenia nie ma sensu” – ocenił.

Pamiętajmy zatem o rozwadze przy wybieraniu zamienników nikotynowych w drodze do całkowitego uwolnienia się od nałogu.
M-S-M

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *