Wakacje coraz bliżej, jednak podczas letniej beztroski mogą nam się przydarzyć różne przygody, dlatego też warto zadbać o odpowiednie zaopatrzenie apteczki. Poniższe zestawienie prezentuje wybrane produkty firmy Genexo, które mogą przydać się w czasie wakacyjnych przygód.

Kurzajki

Kurzajki to problem, z którym borykamy się przez cały rok, jednak późna wiosna, lato i wczesna jesień to okres, kiedy gwałtownie wzrasta możliwość zarażenia. Jednym z dostępnych na rynku środków do szybkiego usuwania kurzajek z dłoni i stóp jest WARTIX®, który wykorzystuje metodę wymrażania (krioterapię) kurzajek stosowaną przez lekarzy. Jest skuteczny – samodzielne leczenie w domu, bezpieczny – wyposażony jest w mechanizm samoczynnego odmierzania dawki, odpowiedni dla dzieci – działa szybko, może być stosowany u dzieci powyżej 4 r.ż., łatwy w użyciu – innowacyjny aplikator jest gotowy do użycia, nie wymaga montażu. W większości przypadków wystarczy pojedyncze zastosowanie. Po 10 – 14 dniach od wymrożenia, kurzajka powinna odpaść. Do tego czasu odtwarza się zdrowy naskórek. Sugerowana cena dla pacjenta – około 38 zł za opakowanie zawierające 15 dawek.

 

 

 

 

Schładzanie na nadwyrężanie

PREL® blue to chłodzące plastry hydrożelowe, oparte na innowacyjnej formule Hydronique®. Zawierają mentol, który przez swoje chłodzące działanie, zmniejsza obrzęki pourazowe oraz działa kojąco w bólach stawowo-mięśniowych m.in. barków, pleców i karku. Oprócz przyjemnego uczucia chłodu, PREL® blue nie zostawia śladów na ubraniu, pozwala skórze oddychać. Plaster PREL® blue stosuje się wspomagająco w obrzękach pourazowych, sińcach, nadwyrężeniach i naciągnięciach mięśni, zapaleniu ścięgien, zapaleniu kaletki stawowej, bólach o niewielkim nasileniu w okolicy stawów, bólach pleców, kurczach mięśniowych. Plastry PREL® blue można dowolnie przycinać. Na skórze mogą pozostawać maksymalnie do 8 godzin, można je więc stosować do 4 razy na dobę. Polecane są dla osób dorosłych i dzieci powyżej 6. roku życia. Można je używać długotrwale, jednak jeśli dolegliwości nie ustępują, należy skonsultować się z lekarzem. PREL® blue dostępny jest w opakowaniach po 1 i 3 szt. o rozmiarze 8 x 12 cm. Cena za opakowanie zawierające 1 sztukę plastra wynosi około 3,90 zł, a za opakowanie zawierające 3 sztuki około 10,50 zł.  

Rozgrzanie na bóle krzyża, karku lub pleców

PREL® red to rozgrzewające plastry hydrożelowe, oparte na innowacyjnej formule Hydronique® zawierające substancje rozgrzewające tj. kapsaicynę i salicylan glikolu. Hydrożelowa formuła Hydronique® sprawia, że jest on łatwy w użyciu, lepiej przylega do skóry oraz w przeciwieństwie do zwykłego plastra, nie wysusza skóry, zapewniając jej ciągłe oddychanie i nawilżenie. PREL® red nie brudzi ubrania, jest pod nim niewidoczny, bardzo łatwo go usunąć z powierzchni skóry, nie wywołując przy tym efektu depilacji. Pełen efekt rozgrzewający plastra PREL® red osiąga się po około 15 minutach po jego aplikacji; bezpośrednio po przyklejeniu może pojawić się odczucie chłodu, związane z hydrożelowym podłożem plastra. Plastry PREL® red można dowolnie przycinać. Na skórze mogą pozostawać maksymalnie do 8 godzin, można je więc stosować do 4 razy na dobę. Polecane są dla osób dorosłych. PREL® red dostępny są w opakowaniach po 1 i 3 szt. o rozmiarze 8 x 12 cm. Cena za opakowanie zawierające 1 sztukę plastra wynosi około 3,90 zł, a za opakowanie zawierające 3 sztuki około 10,50 zł.  

Siła natury, potęga medycyny

VIPROSAL B® to maść tradycyjnie stosowana zewnętrznie jako środek przeciwbólowy do uśmierzania bólów neuralgicznych i stawowych. W schorzeniach układu mięśniowo-szkieletowego (na przykład w osteoporozie stawu kolanowego lub biodrowego, bólach kręgosłupa bez zmian w RTG, rwie kulszowej, bólach karku, lumbago, stłuczeniach tkanek miękkich) skutecznie redukuje ból spoczynkowy i w ruchu.1  

Skuteczność działania maści VIPROSAL B® została potwierdzona klinicznie.1

Jest to jedyna maść na polskim rynku zawierająca połączenie aż czterech składników aktywnych.

 • Jad żmii zygzakowatej (Vipera berus berus L.) zawiera peptydy o specyficznych właściwościach powodujących m.in. zwiększoną przepuszczalność naczyń włosowatych, wpływa także na krzepnięcie krwi. Stosowany miejscowo działa drażniąco i przeciwbólowo, po wchłonięciu aktywuje mechanizmy obronne organizmu.2,3
 • Kamfora racemiczna (Camphora racemica) stosowana miejscowo wykazuje działanie przeciwświądowe, przeciwzapalne, drażniące i przeciwbólowe.4,5,6
 • Olejek terpentynowy z sosny nadmorskiej (Terebinthini aetheroleum) – stosowany na skórę wywołuje przekrwienie, ma miejscowe działalnie drażniące. Olejek terpentynowy znany jest także jako składnik zwiększający wchłanianie przez skórę innych leków.7,8
 • Kwas salicylowy (Acidum salicylicum) – wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe.5 Należy stosować 1-2 razy dziennie na bolące miejsca. Lek jest dostępny w aptekach, bez recepty. Cena za opakowanie 50 g wynosi około 10 złotych.

 

 1. Badokin W.W. Viprosal® B w leczeniu schorzeń reumatycznych, RMŻ, tom 19 (7) 2011
 2. Charakterystyka produktu leczniczego Viprosal® B
 3. Bocian A. et al. Proteome and Peptidome of Vipera berus berus Venom. Molecules 2016, 21, 1398
 4. Xu H. et al. Camphor Activates and Strongly Desensitizes the Transient Receptor Potential Vanilloid Subtype 1 Channel in a Vanilloid-Independent Mechanism The Journal of Neuroscience, September 28, 2005, 25 (39): 8924-8937.
 5. Barkin R., The Pharmacology of Topical Analgesics. Postgraduate Medicine , Volume 125, Issue 4, Suppl I, July 2013.
 6. Zuccarini Paolo, Camphor: risks and benefits of a widely used natural product. J. Appl. Sci. Environ. Manage. June, 2009, Vol. 13(2) 69-74.
 7. Evans W.C., Trease and Evans Pharmacognosy 16th edition, page 277.
 8. Wang Fu-Liang, et al. Penetration Enhancement Effect of Turpentine Oil on Transdermal Film of Ketorolac. Tropical Journal of Pharmaceutical Research August 2015;14(8): 1341-1348.

  Nazwa produktu leczniczego: VIPROSAL B® maść. Nazwa i dawka substancji czynnej: 1 g maści zawiera substancje czynne: 0,05 j.m. jadu żmii zygzakowatej, 30 mg kamfory racemicznej (Camphora racemica), 30 mg olejku terpentynowego z sosny nadmorskiej (Terebinthini aetheroleum), 10 mg kwasu salicylowego (Acidum salicylicum) oraz substancje pomocnicze: wazelina biała, alkohol cetostearylowy, parafina stała, sodu cetasterylosiarczan, glicerol, sodu chlorek, woda oczyszczona. Postać farmaceutyczna: Maść. Biała lub nieznacznie żółtawa maść o zapachu kamfory i terpentyny. Wskazania do stosowania: Maść jest tradycyjnie stosowana zewnętrznie jako środek przeciwbólowy do uśmierzania bólów neuralgicznych i stawowych. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą maści; skóra owrzodzona lub dotknięta innymi schorzeniami; zaburzenia krążenia mózgowego i wieńcowego; skłonności do skurczów naczyń; ciężkie uszkodzenie czynnościowe wątroby lub nerek.  

Podmiot odpowiedzialny posiadający pozwolenie na dopuszczenie do obrotu:  

Genexo Sp. z o.o., ul. Gen. Zajączka 26, 01-510 Warszawa,

tel.(+48 22) 839 11 99, fax ( +48 22) 839 23 12  

 

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *