Mata do jogi – czy jest potrzebna i jaką wybrać?

Gruba lub cienka mata do jogi to przydatne narzędzie, które ułatwi i uprzyjemni każdą sesję ćwiczeń. Na rynku znajdziemy maty korkowe, PVC, z mikrofibry, jak i maty do jogi kauczukowe, które są jednym z popularniejszych wyborów. Dlaczego warto rozważyć zakup maty do jogi? Na co uważać przy okazji wybierania?

1. Mata do jogi – czym jest?

2. Mata do praktyki jogi – czy jest potrzebna?

3. Grubość maty i nie tylko – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Mata do jogi – czym jest?

Joga to dość popularny sposób na zachowanie swojego ciała i umysłu w dobrym stanie. Aby zacząć ją praktykować nie potrzebujemy praktycznie niczego – ot, wystarczy wolny kawałek podłogi. Jeżeli jednak zainteresujemy się tą aktywnością bardziej, szybko zauważymy, że ćwiczenie na gołej podłodze lub dywanie jest mało wygodne. W takiej sytuacji możemy zastanowić się nad zakupem maty do jogi. Jest to prostokątny pas materiału, dostatecznie długi, aby można było się na nim położyć niemal w całości. Mata ma właściwości antypoślizgowe, w związku z czym nie ryzykujemy przewrócenia się podczas ćwiczeń, a także oddziela nasze ciało od zimnego podłoża.

Mata do praktyki jogi – czy jest potrzebna?

Maty do jogi różnią się kolorami, materiałem wykonania i czasem również grubością. Najpopularniejsze są maty kauczukowe, z naturalnego korka, a także poliuretanowe. Poza tym mata do jogi wykonana z pianki czy PVC to również powszechny widok. O ile kolor to kwestia naszych indywidualnych preferencji, o tyle wybór tworzywa powinien być podyktowany tym, gdzie chcemy ćwiczyć. Do zastosowań domowych możemy wybrać cieńsze maty, na przykład z naturalnego kauczuku, podczas gdy produkt do użytku na zewnątrz powinien być sztywniejszy i grubszy. Więcej na ten temat dowiesz się na stronie: yogabazar.pl.

Grubość maty i nie tylko – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wybrana do jogi mata powinna umożliwić nam wygodne położenie się na niej niemal w całości – najczęściej od głowy do połowy ud lub kolan. Taki rozmiar umożliwi również ćwiczenia w pozycji stojącej z obiema stopami w obrębie powierzchni produktu. Wielkość maty powinna być więc dostosowana do naszego wzrostu. Kauczukowa mata jest wersją najbardziej uniwersalną, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy wybrali sobie opcję wykonaną z innego materiału.

Profesjonalna mata do jogi nie jest niezbędna do praktykowania tego rodzaju aktywności fizycznej, jednak niewątpliwie nam ją ułatwi. Wybierając ją powinniśmy uwzględnić to, gdzie będziemy ćwiczyć oraz to, jakiego jesteśmy wzrostu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *