W wakacje folgujemy z używkami

Wysoka temperatura, dłuższe dni i miła atmosfera panująca podczas urlopu sprzyja spożywaniu większej ilości alkoholu, wypalaniu większej liczby papierosów, a także sięganiu po innego typu używki. Przez moment zapominamy o tym ,że od uzależnienia może dzielić nas tylko cienka linia.

Zimne piwko do obiadu, a dalej jeszcze 2 – 3 do kolacji, no i na koniec podczas dyskoteki jeszcze ze dwa, bądź 3, w ciągu jednego dnia podczas urlopu wielu wypija od 4 do 7 piw i tak przez tydzień. Przy tak dużym spożyciu alkoholu nie stronimy także od papierosów, nawet osoby, które zwykle nie są uzależnione w trakcie lata dają się nakłonić na papierosa do piwa… Latem wzrasta również skłonność do eksperymentowania z narkotykami (także wśród dzieci i młodzieży). Wakacyjne zagrożenia mogą zdegradować zdrowie, doprowadzić do wypadków, a nawet śmierci.

Jak uchronić się przed zgubnym wpływem używek na nasze zdrowie? Oto kilka podpowiedzi:

– Ustal limit wypijanego alkoholu w ciągu dnia. Jeśli chcesz wypić 4 piwa kolejnego dnia nie pij już wcale, zachowaj umiar i rozsądek.

 – Jeśli wypalałeś 10 papierosów w ciągu dnia postaraj się nie powiększać tej liczby, bo to poskutkuje tym, że w szybkim tempie będziesz wypalać aż paczkę dziennie. Wybierając się na imprezę lepiej zrezygnować z zakupu nowej paczki, a pozostawić tylko taką ilość, która wystarczy nam na cały wieczór.

– Nie daj się skusić na żadne używki czy to dopalacze czy też inne narkotyki. Takie eksperymenty mogą zakończyć się tragicznie tym bardziej wówczas, gdy chce nas poczęstować nieznajoma osoba i to w pubie, w którym jesteśmy pierwszy raz.

Pamiętaj, że w wakacje należy porządnie odpocząć, a nie uczestniczyć tylko w zakrapianych imprezach w oparach dymu. Uzależnienia mogą zniszczyć życie, a wyjście z nich nadal udaje się tylko nielicznym.

Sprawdź, gdzie ludzie szukają pomocy w przypadku uzależnień – pod tym linkiem.

M-S-M

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *