Laser koryguje niewielką część rogówki, czyli najbardziej zewnętrznej części oka. Zabieg, w zależności od celu, jaki chcemy osiągnąć, polega albo na wymodelowaniu jej środkowej lub obwodowej części. W ten sposób osiągany jest efekt podobny do efektu działania szkieł korekcyjnych, tyle że w przypadku laserowej korekcji wzroku szkła są niepotrzebne!
Rogówka zostaje ukształtowana tak, by promienie świetlne prawidłowo skupiały się na siatkówce tworząc wyraźny obraz bez żadnych zakłóceń.
Jakie wady wzroku można skorygować laserem?
Laserem można skorygować niemal wszystkie wady wzroku, które kwalifikują pacjentów do stosowania szkieł korekcyjnych. Są to między innymi: krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm. Korekcję można wykonać również wtedy, gdy wady te występują jednocześnie.
Najlepsze lasery, dla przykładu VISX Star S4 IR™, najpopularniejszy na świecie laser excimerowy, umożliwiają nawet usunięcie tzw. aberracji wyższego rzędu, czyli zaburzeń widzenia pojawiających się w szczególnych warunkach, na przykład nocą w postaci efektów halo (obrączki wokół świateł – zjawiska szczególnie utrudniającego prowadzenie pojazdów nocą), starburst (rozbłyski) lub ghost imaging (klonowanie się obrazu).
Czy laserowa korekcja wzroku jest bezpieczna?
Laser działa jedynie powierzchniowo i w żaden sposób nie szkodzi pacjentowi, jest też znacznie bezpieczniejszy od typowych zabiegów chirurgicznych.
Przykładowo: z laserów VISX (używanych w klinice Blikpol) korzystają amerykańskie siły powietrzne i NASA. Laserowe korekty wzroku wykonuje się u pilotów, poddają się im również gwiazdy filmowe, modelki, sportowcy i wszystkie te osoby, które z różnych względów nie mogą lub nie chcą korzystać z okularów lub soczewek kontaktowych.
Czy laserowa korekcja wzroku jest skuteczna?
Tak. Laser modeluje rogówkę trwale, na stałe, na całe życie. Po wykonaniu zabiegu znika konieczność używania jakichkolwiek szkieł korekcyjnych i praktycznie nie zdarza się, by zachodziła konieczność powtórnego wykonania korekty.
Czy są jakieś przeciwwskazania do zabiegu?
Tak, bezwzględnymi przeciwwskazaniami są m.in. poważne choroby metaboliczne, stany zapalne czy zmiany chorobowe dna oka. O możliwości przeprowadzenia zabiegu decyduje lekarz na podstawie zebranych danych (badania, rozmowa z pacjentem).
Kto może przejść zabieg?
Zabieg może przejść każdy ze stabilną wadą wzroku, który pomyślnie przejdzie dwugodzinne badania kwalifikacyjne (wykluczujące choroby i wszelkie czynniki, które uniemożliwiają wykonanie korekcji), w praktyce mówimy o zdecydowanej większości osób między 20. a 60. rokiem życia.
Powyższy artykuł o laserowej operacji oczu przygotowano przy współudziale lekarzy z sopockiej kliniki Blikpol.
Jan Zdrowotny, jest naszym specjalistą od różnych informacji medycznych, jest postacią wybitną w swojej dziedzinie. Jego głęboka wiedza i doświadczenie w medycynie czynią go cenionym ekspertem, zarówno wśród pacjentów, jak i kolegów z branży. Zdrowotny jest znany z umiejętności przekazywania skomplikowanych informacji medycznych w sposób zrozumiały dla szerokiej publiczności, co przyczynia się do lepszego zrozumienia i świadomości zdrowotnej w społeczeństwie. Jego praca ma istotny wpływ na poprawę jakości opieki zdrowotnej oraz edukację pacjentów w zakresie różnych zagadnień medycznych.