Uraz –„łokieć tenisisty”

Z uwagi na bardzo złożoną anatomię i ważną funkcję w ręce, staw łokciowy jest bardzo narażony na kontuzje i urazy. W wyniku przeciążeń stawu łokciowego pojawiających się w trakcie pracy (np. w krawiectwie) lub w trakcie uprawiania sportów, takich jak tenis czy łucznictwo, dochodzi do nawarstwiania się powstających mikrourazów. W wyniku tego nawarstwiania się mikrourazów może się pojawić zespół bólowy bocznego przedziału stawu łokciowego. Ten zespół bólowy nosi potoczną nazwę „łokieć tenisisty”. Określenie to odnosi się do wielu schorzeń a ich wspólnym mianownikiem są objawy w postaci silnej tkliwości i bólu przedziału bocznego, narastające przy ruchach palców i zgięcia grzbietowego nadgarstka.
Uraz „łokcia tenisisty” powstaje na skutek często powtarzanych ruchów prostowania i obrotu ręki. Ruchy te powodują z kolei większe obciążenie mięśni oraz ich przyczepów. Następstwem tego większego obciążenia może być pojawienie się: zmian zapalnych, zmian zwyrodnieniowych oraz innych uszkodzeń pojawiających się w połączeniach mięsni ze ścięgnami i przyczepami kostnymi.
„Łokieć tenisisty” pojawia się przeważnie u mężczyzn w wieku od 40 do 50 lat i dotyka ręki prawej u praworęcznych a lewej u leworęcznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *