Hemoroidy – możesz pokonać przykrą dolegliwość

Co sprzyja powstaniom hemoroidów?

Żylaki odbytu nie znają granic wieku i mogą przytrafić się każdemu, nie zależnie od tego ile ma lat. Sprzyja temu siedzący tryb życia. Praca biurowa, wielogodzinne siedzenie przy komputerze i ograniczanie ruchu. Dieta uboga w błonnik powoduje zaparcia co w konsekwencji wpływa na wytężoną pracę jelit i rozciągnięcie błony śluzowej okolic odbytu.

Nie czekaj z wizytą u lekarza

Jak w każdej innej chorobie również w problemie z hemoroidami istotny jest czas. Dla większości z nas żylaki odbytu, to na tyle wstydliwy temat, że odsuwamy wizytę u lekarza do granic możliwości, do chwili kiedy dochodzi do krwawienia i zaciskanie zębów z bólu już nie pomaga. Badanie u proktologa (lekarz zajmujący się schorzeniami odbytu), przyjemne może nie jest, ale lekarze starają się ograniczać dyskomfort związany z wizytą. Kontakt z lekarzem jest ważny również ze względu na wykluczenie innych poważnych chorób, w tym np. raka odbytu.

Leczenie hemoroidów

Na początku należy zadbać o odpowiednią dietę, która jest bogata w błonnik. Należy unikać nasion, czekolady, mocnej herbaty, kawy, alkoholu i ostrych przypraw.

Kolejnym krokiem są tabletki, maści i czopki, które działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo, zmniejszają świąd i obrzęki, np. http://www.i-apteka.pl/product-pol-473-PROCTO-GLYVENOL-krem-30g.html

Odkładanie wizyty u lekarza może spowodować na tyle duże zaawansowanie choroby, że leki będą tylko zmniejszać dolegliwości, ale nie będą działać na dłuższą metę, wtedy należy sięgnąć po bardziej radykalne metody. Drobny zabieg wykonywany za pomocą metody Barrona jest dziś najbardziej popularny i mało inwazyjny. Cały zabieg trwa kilka minut i polega na założeniu na nasadę guzka gumowej opaski, która zapobiega dopływowi krwi do niego. Taki guzek obumiera i odpada do 10 dni. Innym delikatnym zabiegiem, pozbywającym się problemu jest laseroterapia. Zabieg trwa jedynie 15 minut i polega na naświetleniu guzka promieniem lasera, który pod wpływem wysokiej temperatury zostaje zniszczony. Ostatnią metodą na wyleczenie hemoroidów jest standardowa operacja z chirurgiem i skalpelem. Jest to najbardziej inwazyjna i mało komfortowa metoda.

W sytuacji, w której chodzi o nasze zdrowie nie ma miejsca na wstyd i obawy. Szybka diagnoza zawsze skutkuje mniej bolesnym leczeniem i mniejszymi skutkami ubocznymi. Jeśli czujesz pierwsze dolegliwości hemoroidów, nie czekaj na ostatni dzwonek i usuwanie ich operacyjnie. Jeśli zareagujesz w odpowiednim czasie, wyleczenie żylaków odbytu może udać się za pomocą maści i tabletek.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *