Szkolna apteczka pierwszej pomocy

Niezawodnie funkcjonujący system pierwszej pomocy powinien być obecny w każdej szkole. Właściwie przeszkolone osoby, które potrafią udzielić pierwszej pomocy, to tylko jeden z jego elementów. Równie istotnym elementem jest prawidłowo wyposażona szkolna apteczka pierwszej pomocy.

Apteczka pierwszej pomocy powinna znajdować się w łatwo dostępnym miejscu, które jest odpowiednio oznakowane. Zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej właściwym oznaczeniem jest biały krzyż na zielonym tle. W Polsce często spotykanym znakiem jest również biały krzyż na czerwonym tle. Sama apteczka powinna być uporządkowana, zawsze gotowa do użycia i na bieżąco uzupełniana. W szkole należy wyznaczyć osobę odpowiedzialną za wyposażenie apteczki. Najlepiej jeśli jest to pielęgniarka, lekarz lub osoba przeszkolona w udzielaniu pierwszej pomocy.

 

Według opinii wykwalifikowanych ratowników i osób zajmujących się bezpieczeństwem w szkole apteczka powinna zawierać skład zgodny z normą: DIN 13157. W szkole najczęściej spotykaną formą apteczki jest szafka apteczna może mieć ona jednak inne formy. Dobrym przykładem jest tutaj apteczka plecakowa http://www.narzedziak24.pl/apteczka-pierwszej-pomocy-szkolna-2.html. Apteczka w formie plecaka doskonale nadaje się do transportu. Kierownik wycieczki udającej się poza siedzibę terenu szkoły zobowiązany jest do zabrania na wycieczkę przenośnej apteczki pierwszej pomocy.

Przykładowe wyposażenie apteczki pierwszej pomocy w szkole

– Kompres zimny
– Kompres na oko
– Kompres 10×10 a2
– Opaska elastyczna 4m x 6cm
– Opaska elastyczna 4m x 8cm
– Plaster 10 x 6 cm (8szt.)
– Plaster (14szt.)
– Plaster 5m x 2,5 cm
– Opatrunek indywidualny M sterylny
– Opatrunek indywidualny G sterylny
– Opatrunek indywidualny K sterylny
– Chusta opatrunkowa 60 x 80
– Chusta trójkątna
– Chusta z flizeliny (5 szt.)
– Koc ratunkowy 160 x 210 cm
– Nożyczki 19 cm
– Rękawice latex
– Chusteczka dezynfekująca
– Ustnik do sztucznego oddychania
– Instrukcja udzielania pierwszej pomocy wraz z wykazem telefonów alarmowych

Tutaj można znaleźć prawidłowo wyposażone szkolne apteczki pierwszej pomocy.

Do wyposażenia apteczki pierwszej pomocy nie powinny wchodzić leki, a jedynie środki opatrunkowe i artykuły sanitarne. Ma to na celu ochronę ucznia przed podaniem leku, na który mógłby być uczulony. Jedynie lekarz ma prawo przypisać lekarstwa, dlatego jeśli uczeń jest chory powinien nosić tabletki przy sobie.

Obowiązek posiadania przez szkołę apteczki pierwszej pomocy nakłada rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *