Właściwości prozdrowotne szafranu znane są od tysięcy lat. Już starożytni stosowali go w łagodzeniu objawów melancholii. To zwyczajowe zastosowanie znalazło potwierdzenie we współczesnych badaniach klinicznych. Po środki zawierające szafran warto sięgnąć zimą, kiedy to – z powodu niedostatecznej ilości światła słonecznego – częściej dopada nas przygnębienie, apatia i kłopoty z koncentracją.

Przygnębienie i smutek odczuwamy najczęściej jesienią, zimą i wczesną wiosną, kiedy brakuje nam światła słonecznego. W rozwiniętych społeczeństwach na sezonowe spadki nastroju uskarża się coraz większa grupa osób, często nawet bardzo młodych (między 20 a 30 rokiem życia). Szacuje się, że problem ten może dotyczyć już co dziesiątego z nas. W łagodzeniu tych dolegliwości pomocne okazać się mogą środki zawierające szafran.

Pierwsze wzmianki o wykorzystaniu właściwości prozdrowotnych szafranu, czyli substancji pozyskiwanej z krokusa uprawnego (Crocus sativus), znaleziono w egipskich papirusach medycznych, gdzie zalecano go jako lek na schorzenia oczu. Starożytni Persowie i Egipcjanie używali szafranu między innymi jako afrodyzjaku oraz antidotum przeciwko truciznom, środka na czerwonkę, odrę i melancholię.[1] Również „ojciec nowoczesnej medycyny” Awicenna w kanonie medycyny z początku XI w. pisał o przydatności szafranu w melancholii i bezsenności.[2]

Szafran działa naturalnie, pobudza ośrodkowy układ nerwowy do wydzielania większej ilości dopaminy i serotoniny, czyli tzw. „hormonów szczęścia”. Gdy jest ich zbyt mało, pojawiają się problemy z obniżonym nastrojem i zwiększa podatność organizmu na uleganie stanom depresyjnym.

Szafran jest głównym składnikiem nowego suplementu diety Szafraceum. Drugim jego ważnym składnikiem jest żeń-szeń. To właśnie on doda nam energii i zwiększy zdolność organizmu do znoszenia psychicznych obciążeń i sytuacji stresowych. W Szafraceum działanie szafranu i żeń-szenia wspierają również witaminy z grupy B stojące na straży prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego –  odpowiadające min. za pamięć i koncentrację.

Dodatkowo Szafraceum zawiera inozytol oraz L-tryptofan (zwiększający wytwarzanie hormonów odpowiedzialnych za utrzymywanie dobrego stanu psychicznego, spokojny sen i regenerację organizmu). Dzięki tak dobranym składnikom Szafraceum pomaga utrzymać pozytywny nastrój i wspomaga utrzymanie równowagi emocjonalnej.

Więcej informacji można znaleźć na www.szafraceum.pl oraz na www.szafraceum.blog.pl.

Szafraceum zażywa się raz dziennie. Można go stosować przez cały rok.

Suplement diety Szafraceum jest dostępny w aptekach bez recepty.

 

 


[1] Więcej informacji o tradycyjnych zastosowaniach szafranu można znaleźć na blog.szafraceum.pl

[2] Szafrański T. Zastosowanie szafranu Crocus sativus w psychiatrii, „Psychiatria” wydanie specjalne maj 2013

 

 

PR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *