Sufity MediCare Rockfon nagrodzone

Linia MediCare marki Rockfon zdobyła statuetkę Top Builder 2013 przyznawaną najlepszym rozwiązaniom w branży budownictwa. Sufity podwieszane MediCare to produkt zaprojektowany specjalnie z myślą o placówkach służby zdrowia. Pozwalają wyciszyć pomieszczenie, są łatwe do utrzymania w czystości. I co najważniejsze w przypadku placówek medycznych, materiał z którego są wykonane nie stanowi pożywki dla mikroorganizmów, zapewnia więc wysoką higienę.

Tegoroczny konkurs TopBuilder to już piąta edycja plebiscytu organizowanego przez miesięcznik „Builder”. Jego celem jest wyłonienie najciekawszych, najbardziej innowacyjnych i wyróżniających się na tle branży rozwiązań dla budownictwa. Za taki produkt kapituła konkursowa uznała MediCare marki Rockfon. Sufity podwieszane z tej linii zaprojektowano specjalnie do pomieszczeń medycznych: zaczynając od rejestracji i korytarzy w przychodniach, przez pomieszczenia szpitalne, a kończąc na najbardziej wymagających wnętrzach medycznych jakimi są sale operacyjne.

– Stworzenie bezpiecznego i przyjaznego dla pacjentów otoczenia jest sporym wyzwaniem dla architektów. Produkty użyte do wyposażenia placówek medycznych muszą spełniać wiele wymogów, a jednocześnie administratorzy szpitali, czy przychodni poszukują rozwiązań ekonomicznych. Odpowiedzią na te potrzeby są właśnie produkty Medicare, coraz chętniej wybierane przez polską służbę zdrowia – zauważyła w czasie gali wręczenia statuetek TopBuilder Maria Chudkiewicz, Marketing Manager Central and Eastern Europe.

Jakie cechy powinien mieć sufit dla placówek medycznych?
Jednym z podstawowych wymagań jest odpowiednia akustyka pomieszczeń. Osoby chore przebywające w przychodni, czy pacjenci w szpitalu potrzebują przede wszystkim ciszy. Niestety większość placówek medycznych kojarzy się dziś z miejscem użyteczności publicznej, gdzie panuje wysoki poziom hałasu. A to z kolei przekłada się na gorsze samopoczucie i dłuższy okres wychodzenia z choroby. W odpowiednim wyciszeniu pomieszczeń niezastąpione są sufity podwieszane charakteryzujące się, jak linia MediCare, wysokim współczynnikiem pochłaniania dźwięków. Produkty Rockfon dla służby zdrowia posiadają najwyższą klasę pochłaniania dźwięków – klasę A.

Drugi, nie mniej ważny czynnik to bezpieczeństwo i higiena. Sufity podwieszane Rockfon wykonane są z wełny mineralnej, która nie ma żadnych właściwości odżywczych, a tym samym nie dopuszcza do rozwoju pleśni, grzybów i bakterii. Marka może pochwalić się międzynarodowymi certyfikatami, które potwierdzają spełnienie najbardziej rygorystycznych norm w zakresie ochrony sanitarno-epidemiologicznej. Spełniają m.in. wymagania brytyjskiego departamentu zdrowia w zakresie normy HTM 60 (obejmuje wymagania higieniczne i przeciwpożarowe). Wszystkie produkty z nowej linii charakteryzują się niską emisją cząsteczek, potwierdzoną klasą ISO 5 w klasyfikacji pomieszczeń czystych.

Sufity z medycznej serii Rockfon są także wygodne w użytkowaniu. Mogą być myte klasycznie poprzez odkurzanie lub wilgotną gąbką, ale także pianą, czy przy użyciu pary pod ciśnieniem.

W większości szpitali w przypadku pożaru zaledwie połowa pacjentów będzie w stanie przemieścić się w bezpieczne miejsce. Na niektórych oddziałach ewakuacja jest niemal niemożliwa. Produkty nowej linii MediCare należą do najbezpieczniejszej klasy A1 pod węglem reakcję na ogień. Powstrzymują jego rozprzestrzenianie i ograniczają ryzyko powstawania dymu i płonących kropli.

MediCare to narzędzie dla architektów także w zakresie estetyki wnętrz. Panele mają różne wymiary modularne oraz system montażu o widocznych lub ukrytych krawędziach. Są szczególnie przydatne w projektowaniu np. placówek medycznych dla dzieci.

Sufity MediCare Rockfon zastosowano w Polsce m.in. w zmodernizowanym Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim im. Jana Pawła II w Krośnie, szpitalu dziecięcym im. J. Brudzińskiego w Bydgoszczy oraz w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie, a także w licznych placówkach za granicą, m.in. szpitalu dziecięcym Emma Children’s w Amsterdamie, w londyńskich szpitalach Barts i Royal oraz szpitalu Virga Jesse Hospital w mieście Hasselt w Belgii.    

Modele nagrodzone w konkursie TopBuilder 2013:
MediCare Standard – to ekonomiczne rozwiązanie do pomieszczeń administracyjnych, poczekalni i pokoi pielęgniarek, które muszą spełniać podstawowe wymogi dotyczące higieny i czyszczenia. Produkt otrzymał bakteriologiczną klasę B5 i B10, co oznacza, że spełnia wymagania w kategorii najwyższego ryzyka, według wytycznych NF S 90-351. MediCare Standard wydziela niewielkie ilości cząsteczek, dzięki czemu zdobył klasę ISO 5, według klasyfikacji pomieszczeń czystych.

MediCare Plus – jest polecany do pomieszczeń o bardziej rygorystycznych wymaganiach dotyczących higieny, czyszczenia i dezynfekcji, np. oddziałów pierwszej pomocy, sal porodowych, gabinetów zabiegowych, pracowni rentgenowskich, laboratoriów i korytarzy. Otrzymał klasę bakteriologiczną B1, co przewyższa wymagania dla obszarów bardzo wysokiego ryzyka według klasyfikacji NF S 90-351. Wydziela małe ilości cząsteczek, dzięki czemu zdobył klasę ISO 5, według klasyfikacji pomieszczeń czystych. Produkt posiada powierzchnię wytrzymałą na działanie wody, większości detergentów i środków dezynfekujących. Ponadto może być skutecznie czyszczony przy użyciu pary. Dodatkową zaletą jest zabezpieczenie przed osadzaniem się brudu i powstawaniem śladów palców. Jest to bardzo ważne w przypadku częstego demontażu płyt w celu uzyskania dostępu do przestrzeni międzystropowej.

MediCare Air – zaprojektowano z myślą o pomieszczeniach o regulowanym ciśnieniu powietrza. Polecany jest do obszarów wysokiego ryzyka, gdzie ciśnienie powietrza jest kontrolowane w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się zakażeń, jak np. sale operacyjne, pooperacyjne i oddziały intensywnej opieki medycznej. Produkt ten otrzymał klasę bakteriologiczną B1 i B5, co przewyższa wymagania dla obszarów bardzo wysokiego ryzyka, według wytycznych NF S 90-351. Wydziela małe ilości cząsteczek, dzięki czemu zdobył klasę ISO 5, według klasyfikacji pomieszczeń czystych. Posiada membranę nieprzepuszczającą powietrza oraz uszczelnione krawędzie. W połączeniu z klamrami tworzy szczelny sufit podwieszany. Posiada wodoodporną powierzchnię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *