Stawy – jak o nie dbać, aby służyły długo?

Kiedy najbardziej przeciążamy stawy?

Przeciążenie stawów wynika z wielu powodów. Jest to między innymi intensywny wysiłek fizyczny – na bóle skarżą się więc często biegacze czy kulturyści, którzy doznają niewyobrażalnego obciążenia (zobacz, jak sobie z tym radzić). Jednak i my – wykonujący codzienne czynności przesilamy je. W jaki sposób? Będąc cały czas w pozycji siedzącej lub stojącej, które wynika np. z obowiązków w pracy, obciążenie jest też wynikiem wysiłku fizycznego, np. dźwigania ciężkich przedmiotów, ale też…ciała. Nadwaga to jedna z głównych przyczyn problemów ze stawami. Należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt, który zwykle bagatelizujemy. Czasem źle postawimy stopę, przesilimy nadgarstek, ale używamy maści przeciwbólowej i po kilku dniach wszystko wraca do normy, a my zapominamy o sprawie. Tymczasem za kilkanaście lat może dojść do sytuacji, ze stare „sprawy” wrócą i te małe urazy przemienią się w poważne problemy ze stawami.

Jak dbać o stawy na co dzień?

Nie ma co czekać na pobolewanie i dopiero wtedy rozpocząć działanie – może być za późno. Dbać o stawy możemy zawsze – codziennie, wykonując różne czynności. Jeśli pracujemy przy komputerze przez większość czasu, to zadbajmy o odpowiednie krzesło – jego dopasowanie do wysokości biurka i naszego wzrostu. Ważne są też przerwy w siedzeniu – parę minut chodzenia czy pracy w pozycji stojącej potrafi skuteczne odciążyć stawy. Tak, jak w pracy siedzącej ważne jest krzesło, tak w przypadku pracy stojącej, niezbędne jest wygodne obuwie  i czas na odciążenie stawów zarówno jednej, jak i drugiej nogi.

Jeśli zdarza Ci się często po coś schylać, staraj się nie robić tego gwałtownie, bo możesz nadwerężyć stawy, co spotka się z bólem przez kilka najbliższych dni. Podobnie jest z dźwiganiem – staraj się rozkładać ciężar tak, aby nie przesilać konkretnych stawów, np. tylko kolanowych czy łokciowych.

Zdrowe stawy to też odpowiednia dieta. Nawet kilka kilogramów nadwagi obciąża stawy, dlatego staraj się utrzymywać prawidłową masę ciała, a w przypadku nadwyżki kilogramów, staraj się ją zgubić. Stawy podziękują Ci za to w przyszłości. Oprócz diety, ważny jest też ruch. Świetnym sportem właściwie dla każdego jest jazda na rowerze, a dla amatorów spacerów, rewelacyjne będą kijki do nordic walking. Spacer z kijkami może być ciekawym sposobem na spędzenie wolnego czasu, jak również na zawarcie nowych znajomości. W każdym większym mieście w parkach spotykają się fani nordic walking i razem organizują treningi. W mniejszych jest to mniej popularne, ale może czas najwyższy, żeby zorganizować taki ze znajomymi?


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *