Dla niektórych zima kojarzy się wyłącznie z mrozem, ciepłymi kapciami, telewizją, książkami i grubym kocem. Inni nie bacząc na mroźną aurę szusują po stokach, ślizgają po lodowej tafli, biegają, spacerują i zajadają się kiełbaskami pieczonymi przy ognisku. Do której grupy należysz?

Namawiam na dołączenie do pierwszej grupy. Nie odkładaj aktywności fizycznej do wiosny tylko dlatego, że jest zimniej i mniej słonecznie.

Sport zimą ma swój urok. Jak każdy rodzaj sportu wpływa korzystnie na zdrowie, wygląd, witalność, dodaje pewności siebie i optymizmu. Pokonywanie własnych słabości, zmagania z mrozem i siarczystym wiatrem, brnięcie w śniegu. Zimą sport smakuje zupełnie inaczej.

Dzieci i młodzież nie trzeba długo namawiać do aktywności zimową porą. O ile pogoda dopisuje, chętnie przebywają na zewnątrz, korzystają z lodowisk, torów saneczkowych, biorą udział w kuligach i zabawach na śniegu. Ich program sportowy jest bardzo spontaniczny, chyba że biorą udział w zorganizowanych imprezach rekreacyjnych. Inaczej rzecz się ma z osobami dorosłymi, którzy sport traktują jako istotną część zdrowego trybu życia. Pogodzenie pracy zawodowej z aktywnością fizyczną nastręcza czasem sporo problemów. Pracy poświęcamy coraz więcej czasu, poza jej godzinami doszkalamy się, zajmujemy domem i rodziną. Nasza aktywność sportowa oscyluje wokół weekendu.

Zdarza się, że w ramach programu motywacyjnego pracowników otrzymujemy karnety wstępu na siłownię, basen, lodowisko lub wyjazd w góry na narty. „W zdrowym ciele zdrowy duch” zdaje się mówić taki gest szefa. I cóż? Oddajemy się na kilka godzin w tygodniu w ręce trenera fitness, od nart czy piruetów na lodowisku. Nasz program sportowy może wyglądać całkiem spontanicznie; robimy na co mamy ochotę w ramach opłaconych godzin lub korzystamy z profesjonalnej opieki i metodycznie wykonujemy zalecenia trenera.

Uprawianie jakichkolwiek sportów, pomijając zbawienny wpływ na sylwetkę, to przede wszystkim doskonały sposób na pozbycie się stresu, odprężenie, zredukowanie napięcia mięśniowego. Jest to nie do przecenienia we współczesnym, zabieganym świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *