Przenośny koncentrator tlenu – najlepsza pomoc przy problemach z oddychaniem

Domowa tlenoterapia to skuteczny sposób na walkę z dusznościami, ale wielu pacjentów nadal nie wie, na czym dokładnie ona polega. Przede wszystkim potrzebny jest specjalistyczny sprzęt. W tym artykule dowiesz się, czym jest przenośny koncentrator tlenu, jak działa i do czego się go stosuje.

Co to jest przenośny koncentrator tlenu?

Mówiąc najprościej, koncentrator tlenu to medyczne urządzenie, które ma za zadanie dostarczać tego pierwiastka w momentach jego deficytu. Dotyczy to zarówno pojedynczych incydentów, jak i przewlekłego niedotlenienia. Mechanizm działa w następujący sposób: absorbuje powietrze z otoczenia, wyodrębnia z niego tlen poprzez specjalny proces filtracji, po czym koncentruje go w określoną dawkę i podaje ją przez dyszę zewnętrzną, podpięta do dozownika. Kompaktowa budowa koncentratora pozwala swobodnie go przenosić, a obsługa aparatu jest łatwa i szybka, dzięki czemu pozwala zareagować w nagłej sytuacji i bezproblemowo uzupełnić zapas tlenu właściwie w dowolnym czasie i miejscu. Jest to bardzo przydatne urządzenie w domowym leczeniu.

Problemy z oddychaniem – zalecenie domowej tlenoterapii

Objawy niedotlenienia organizmu to uczucie niedoboru powietrza, przyspieszony oddech i towarzyszący mu wysiłek oraz mniejsze stężenie tlenu we krwi. Przyczyn duszności może być bardzo dużo. Najczęściej są to choroby takie jak astma, niewydolność krążenia, nowotwór płuc, mukowiscydoza, dysplazja oskrzelowo-płucna, zwłóknienie płuc, rozstrzenie oskrzeli albo POCHP. W zależności od wymiaru odczuwanych dolegliwości oraz wyniku badań, lekarz zaleca terapię w szpitalu lub w domu. W dużej części wymienionych przypadków stosuje się właśnie przenośny koncentrator tlenu. Co ciekawe, aparaty tlenowe sprawdzają się nie tylko w medycynie – korzysta się z nich także w kosmetologii oraz w sporcie, wszędzie tam, gdzie istotną rolę odgrywa odpowiednie dotlenienie.

Jak wybrać przenośny koncentrator tlenu?

Jeżeli po konsultacji z lekarzem postanowiłeś kupić koncentrator tlenu, powinieneś wybrać jak najlepszy model. Wielu producentów sprzętu medycznego sprzedaje różne rodzaje urządzeń – warto dobrze zapoznać się z ich ofertą. Oprócz sprawnego mechanizmu koncentrator powinien mieć wygodną torbę do noszenia, baterię wraz z ładowarką, a także dodatkowe elementy takie jak filtr oraz nawilżacz powietrza i kaniulę nosową. Sprawdź dane techniczne sprzętu i oceń, czy rozmiar oraz ciężar urządzenia ci odpowiadają. Wreszcie przypilnuj, by do produktu była dołączona instrukcja obsługi i gwarancja, która zabezpieczy cię na przyszłość. Najlepiej postawić na sprzęt od sprawdzonej marki, na przykład Lovego. Polecany model znajdziesz tutaj: https://gamareha.pl/koncentratory-tlenu/66-przenosny-koncentrator-tlenu-lovego.html.

Przenośny koncentrator tlenu jest najczęściej stosowaną metodą tlenoterapii, istnieją jednak też inne rozwiązania wspomagające. Jako uzupełnienie lub element dalszego leczenia możesz wykorzystać tzw. tlen w sprayu. Jest to wcześniej już skoncentrowany pierwiastek zawarty w puszce, który podaje się doraźnie. Jego skuteczność jest ograniczona, dlatego używa się go raczej jako wsparcie terapii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *