Dzieciaku, nie daj się używkom!

Za oknem piękna pogoda, która skutecznie zachęca do wyjścia z domu, nic w tym dziwnego, bo, gdy za oknami słońce w głowach młodych ludzi pojawiają się setki pomysłów na spędzenie czasu wolnego. Każdy nastolatek powinien jednak zdawać sobie sprawę z tego, że w okresie wiosenno-letnim czyha na niego najwięcej niebezpieczeństw w postaci alkoholu, narkotyków i innych zagrożeń.

Dla wielu młodych ludzi „zabawa” oznacza niestety wspólne upijanie się, zażywanie narkotyków czy uprawianie przypadkowego seksu. Można się łudzić, że jest inaczej: zamiast alkoholu spożywa się sok, do środków odurzających nikt nie ma dostępu, a igraszki miłosne kończą się na grze w tradycyjną „butelkę”. To jednak wizja zbyt idealna, zupełnie niepasująca do obowiązującej rzeczywistości, w której niemal każdy nastolatek może zdobyć narkotyki lub alkohol. Nawet jeśli dzieciak osobiście nie zna dilera, kontakt do niego ma ktoś ze szkoły czy z podwórka.

W takiej „dżungli” trzeba wykazać się silną wolą i zwyczajną mądrością. Dużą rolę w uświadamianiu młodych ludzi na temat szkodliwości używek powinni odgrywać rodzice i wychowawcy, ale jednak i tak najwięcej zależy od samego nastolatka – czy nie ulegnie pokusie lub presji otoczenia, by spróbować zakazanej substancji. Już sam fakt, że ktoś proponuje nam zażycie narkotyku, powinien skłonić nastolatka do zakończenia rozmowy, a nawet znajomości. Zła decyzja w tej kwestii może mieć swoje przykre konsekwencje w szpitalu, a nawet na cmentarzu…

Tekst ten nie ma na celu moralizowania młodzieży – bardziej jest to przestroga dla nastolatków, by nie zrobili czegoś, czego będą żałować do końca życia.

Dlatego apelujemy do młodych ludzi:

– Nie bierzcie narkotyków!
Wśród najczęstszych powodów, dla których po narkotyki sięgają już gimnazjaliści, jest chęć zaimponowania rówieśnikom. Największą popularnością wśród młodzieży cieszy się marihuana i amfetamina. Niepokoi zwłaszcza duże zainteresowanie amfetaminą, którą zażywa się nie tylko po to, by dobrze się bawić na imprezie, ale i „do nauki” przed egzaminami w szkole. To ogromny błąd, gdyż amfetamina nawet przy pierwszej dawce może spowodować chorobę psychiczną, arytmię serca, zaburzenia wzroku i słuchu czy wycieńczenie organizmu.

Podobnie jest z innymi środkami odurzającymi – są śmiertelnie niebezpieczne i w każdej chwili mogą zakończyć nasze życie.

-Nie pijcie alkoholu!
Alkohol, podobnie jak narkotyki, jest kolejnym, łatwo dostępnym środkiem do samounicestwienia. Wódka, piwo czy wino są obecne na każdej imprezie, wycieczce czy biwaku, trudno od nich „uciec”. Nie warto jednak dostosowywać się do pijącej większości, zwłaszcza że długotrwałe picie alkoholu negatywnie działa na ośrodkowy układ nerwowy, między innymi obniża aktywność psychiczną, koncentrację i sprawność intelektualną. Nastolatek, który pije, jest też bardzo drażliwy i niezdyscyplinowany. Nie trzeba chyba nikogo uświadamiać, że w stanie upojenia alkoholowego tracimy kontrolę nad swoim umysłem i ciałem. Łatwo wtedy o nieprzemyślane decyzje, takie jak wdanie się w bójkę, czy seks bez zabezpieczenia. W jednym i drugim przypadku konsekwencje mogą być bardzo przykre.

Nie palcie papierosów!
Papierosy są najczęściej pierwszą używką, po jaką sięgają młodzi ludzie. Kieruje nimi zwykła ciekawość i chęć zaimponowania rówieśnikom, a dostęp do „fajek” nie jest wcale trudny. Zawarta w dymie tytoniowym nikotyna sieje ogromne spustoszenie w młodym organizmie palacza, podobnie jak tysiące innych szkodliwych, rakotwórczych substancji chemicznych. Nastoletni palacze powinni także pamiętać, że papierosy przyczyniają się w dużym stopniu do brzydkiego zapachu i kłopotów z cerą. Zwłaszcza młode dziewczyny muszą się mocno zastanowić nad rzuceniem palenia, gdyż w wieku 25 lat ich twarz przypominać będzie raczej oblicze podstarzałej celebrytki niż zdrowej kobiety.

Paradoksalnie, zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych osobom do lat 18 oraz wysokie ceny za paczkę papierosów, nie ograniczają palenia wśród niepracujących jeszcze przecież, nastolatków. Niestety, jest zupełnie inaczej – więcej o tym można poczytać w artykule Używki wśród dzieci – papierosy.

Stronienie od używek, niestety jest dziś coraz rzadziej spotykaną cnotą.
Postawa, w której młody człowiek kieruje się własnym rozsądkiem, a nie namowami rówieśników, wymaga sporej odwagi cywilnej. Jednak ta odwaga potem procentuje, kiedy bez obawy można spojrzeć w lustro…

Jeśli jesteś uzależniony od używek, koniecznie odwiedź serwis www.ekliniki.pl, gdzie znajdziesz kliniki leczenia uzależnień
z całej Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *