Najnowsze technologie leczenia nowotworów już w Polsce

Niezawodny lek na raka jeszcze nie powstał i zapewne musimy na niego jeszcze poczekać. Niemniej jednak już teraz jesteśmy świadkami rozwoju nowoczesnych technologii medycznych, które umożliwiają wydłużenie i podniesienie jakości życia chorego oraz obniżenie ryzyka powstawania przerzutów. Najnowocześniejsze urządzenia zaprezentowane zostaną podczas Międzynarodowych Targów Medycznych WIHE w Warszawie.

Hipertermia to innowacyjna metoda terapeutyczna używana do przełamania systemu termoregulacji organizmu dzięki zastosowaniu odpowiedniej aparatury. Polega ona na podniesieniu temperatury tkanek do poziomu poza zakresem immunologicznie dozwolonym. Najczęściej stosuję się temperatury z zakresu 38°C – 42°C. Metoda ta znajduje zastosowanie głównie w onkologii (przede wszystkim w skojarzeniu z chemioterapią i radioterapią), jak również w leczeniu paliatywnym. Z powodzeniem stosuje się ją także w nieonkologicznych schorzeniach, takich jak chroniczny ból pleców, nadciśnienie tętnicze, łuszczycowe zapalenie stawów, czy fibromialgia.

Miejscowo lub na całym ciele

W hipertermii miejscowej ciepło aplikowane jest na małym obszarze, takim jak guz. Zabiegi są bezpieczne, dobrze tolerowane przez pacjentów, precyzyjne, nieinwazyjne, nietoksyczne i – co ważne – nie wymagają hospitalizacji.

Podczas gdy hipertermia miejscowa ma na celu wybiórcze ogrzewanie konkretnego obszaru w ciele pacjenta, hipertermia całego ciała jest rodzajem sztucznej gorączki, bowiem wzrost temperatury obejmuje cały organizm pacjenta. Stosowana jest głównie w leczeniu nowotworów z przerzutami oraz nadciśnienia tętniczego.

Niemiecka technologia – przyjdź, zobacz, przetestuj

Kolebką nowożytnej hipertermii, która od kilkudziesięciu lat przeżywa swój renesans, są Niemcy. Metoda ta jest tam stosowana jako jeden z głównych filarów postępowania w leczeniu onkologicznym oraz w wielu innych, pozaonkologicznych schorzeniach. O powszechności tej terapii świadczy fakt, iż już ponad 260 ośrodków medycznych specjalizuje się w leczeniu hipertermią.

Obecnie do jednych z większych osiągnięć niemieckich naukowców zalicza się urządzenia do hipertermii miejscowej oraz do hipertermii całego ciała – dostępne są one również w Polsce. Dzięki Instytutowi Onkologii i Hipertermii, miniatury tych urządzeń w skali 1:3 udostępnione będą podczas Międzynarodowych Targów Medycznych WIHE. Aparaty będzie można przetestować, sprawdzić jak działają oraz dowiedzieć się szczegółów dotyczących ich zastosowania w onkologii i innych schorzeniach.

Targi odbędą się w dniach 8-10 października 2014 w Warszawskim Centrum EXPO XXI.

Odwiedź stronę targów: http://wihehospital.pl/
Zarezerwuj stoisko:
http://wihehospital.pl/zarezerwuj-stoisko/
Kontakt:
hospital@lentewenc.com

Hipertermia całego ciała
IRATHERM®1000 marki Von Ardenne

Urządzenie IRATHERM®1000 marki Von Ardenne jest wynikiem kilkunastoletnich badań jego twórcy, Manfreda von Ardenne, niemieckiego badacza w dziedzinie fizyki. Dzięki udoskonalonej technologii promienników ciało pacjenta jest poddawane tylko i wyłącznie działaniu podczerwieni w paśmie A co umożliwia podniesienie temperatury ciała pacjenta do np. 40°C w rekordowym czasie około 60 minut. 

Jest zasilany prądem zmiennym trzyfazowym o napięciu 400V i chłodzony bieżącą wodą (wymaga prostego podłączenia do umywalki). Pomieszczenie o powierzchni ok. 12m2 jest całkowicie wystarczające aby pomieścić ten system.

W Europie działa już ok. 70 systemów IRATHERM, najwięcej w Niemczech. Szerokie spektrum zastosowań sprawie, że jest on nabywany przez centra onkologiczne, reumatologiczne, neurologiczne czy też kardiologiczne.

IRATHERM®1000 posiada europejski certyfikat dopuszczenia do obrotu produktami medycznymi CE0494.


Hipertermia miejscowa

Celsius TCS

Celsius TCS jest bez wątpienia najlepszym z systemów do hipertermii miejscowej, które są aktualnie produkowane w Europie. Wyróżnia się prostotą w obsłudze, nowoczesną konstrukcją, precyzją działania, wysokim standardem bezpieczeństwa i stosunkowo niskimi kosztami eksploatacji.

Jest zasilany elektrycznie ze standardowego gniazdka prądu zmiennego 230V, a do jego eksploatacji wystarcza pomieszczenie o powierzchni ok. 12m2 (np. 3m x 4m). Przy odpowiednim przeszkoleniu personelu pielęgniarskiego dozór lekarza nie jest niezbędny.

Celsius TCS posiada europejski certyfikat dopuszczenia do obrotu produktami medycznymi CE0123 i spełnia wymagania dyrektyw europejskich 93/42/ECC Aneks II oraz 2007/47/EC.

W Polsce zaopatrzone są w ten sprzęt już 4 placówki: dwa duże centra publiczne oraz dwie prywatne NZOZ-y. Biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój tej metody na świecie (w samej Korei Południowej zainstalowano ponad 20 sztuk przez ostatnie 4 lata), widać stały wzrost zainteresowania zabiegami hipertermii miejscowej również i w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *