Materiały, z których tworzy się poduszki ortopedyczne

 Poduszka ortopedyczna to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia rehabilitacyjnego. Odpowiednio dobrany materiał ma kluczowy wpływ na komfort i szybkość powrotu do zdrowia. Jest kilka rodzajów tworzyw, które wykorzystuje się do wyrobu poduszek. Zobacz, jakie są ich właściwości i co je wyróżnia.


Jakie cechy powinna mieć poduszka ortopedyczna?

Aby wybrać jak najlepszy materiał na poduszkę ortopedyczną, trzeba wiedzieć dokładnie, jakie jest jej przeznaczenie. Podstawowym zastosowaniem takich poduszek jest rekonwalescencja po kontuzji, w chorobie lub w przypadku wrodzonych wad postawy. Korzystają z nich jednak także zupełnie zdrowe osoby w celach profilaktycznych. Dlatego też wypełnienie poduszki powinno sprzyjać prawidłowemu ułożeniu ciała, zapobiegać powstawaniu odleżyn oraz być wygodne. Sama warstwa wierzchnia, czyli poszewka, także jest istotna – musi zapewniać ciągły przepływ powietrza, higienę i przyjemność w dotyku. Jak widać, wiele zależy od rodzaju zastosowanego materiału, warto więc zwracać na to uwagę. Różne propozycje znajdziesz na http://www.centrummateracy.com/poduszki/.

Wypełnienie poduszki ortopedycznej – pianka poliuretanowa lub termoplastyczna

Jeszcze do niedawna najczęściej używanym tworzywem była standardowa pianka poliuretanowa – takie wypełnienie ma optymalną miękkość i elastyczność, świetnie przepuszcza powietrze, za to niezbyt dobrze dopasowuje się do kształtu szyi. To rozwiązanie proponuje się osobom bez poważniejszych wad kręgosłupa i odczuwalnego bólu, skorzystają na nim raczej ci, którzy kupili poduszkę ortopedyczną tylko ze względu na wygodę. Do celów typowo rehabilitacyjnych znacznie lepiej nada się wypełnienie z pianki termoplastycznej. Ten materiał, zwany także pianką wiskoelastyczną lub leniwą, to nowoczesna technologia z wyższej półki. Reaguje na temperaturę i ciężar ciała, odpowiednio zmieniając swoją formę, dzięki czemu zapewnia właściwe podparcie karku i głowy. Jest to wprawdzie większy wydatek, ale także bardziej opłacalny. Jeżeli chodzi o higienę i właściwości antyalergiczne, oba tworzywa sprawdzą się bez zarzutu.

Poszewka do poduszki rehabilitacyjnej – nie tylko bawełna

Chociaż wyżej omawiany wkład w największym stopniu decyduje o przydatności poduszki, jej poszewka także powinna być uważnie dobrana. Stanowi dopełnienie całej konstrukcji, a ponieważ ma bezpośredni kontakt z ciałem, musi być czysta, miękka i przewiewna. Dzisiaj poduszki ortopedyczne przeważnie mają zdejmowane poszewki i taki model też radzimy zakupić – ułatwi to pranie oraz wymianę materiału. Najlepiej wybrać tworzywo naturalne. Bardzo popularna jest bawełna, przyjazna dla środowiska i łatwa w utrzymaniu. Możesz jednak postawić na inną tkaninę, na przykład len czy jedwab, które są równie użyteczne. Dla osób o szczególnych wymaganiach względem estetyki i komfortu polecamy natomiast satynę, aksamit albo plusz. Jeżeli jednak twoim priorytetem jest praktyczność, wybierz Alicante lub Floki – są odporne na zabrudzenia i szybkoschnące.

Pamiętaj, że nawet najlepszy materiał musi być prawidłowo pielęgnowany. Dotyczy do zarówno wypełnienia, jak i poszewki do poduszki ortopedycznej. Tylko regularne czyszczenie i pranie według zaleceń pozwoli zachować świeżość i dobrą kondycję tworzywa przez długi czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *