Kwas hialuronowy posiada tę przewagę nad innymi preparatami przeciwzmarszczkowymi, że jest związkiem naturalnym. Oznacza to, że ów cukier złożony (polisacharyd) występuje w ludzkiej skórze, gdzie jest odpowiedzialny za wiązanie wody. Dzięki temu funkcją kwasu hialuronowego jest ochrona skóry przed wysuszeniem czy utratą jędrności. Dodatkowo kwas hialuronowy ma zdolność zwalczania wolnych rodników.Jest więc potrzebnym składnikiem zapobiegającym przedwczesnemu starzeniu się, szkodliwemu działaniu czynników atmosferycznych (jak silny wiatr, ostre słońce czy niskie temperatury). Niestety – choć kwas hialuronowy występuje w ludzkiej skórze w optymalnych ilościach, to z wiekiem ta proporcja się zmniejsza. Skóra staje się coraz mniej odporna na czynniki zewnętrzne, słabiej nawilżona, co powoduje kolejne niekorzystne zjawiska. Włókna kolagenowe nie tylko zmniejszają swoją ilość, ale też spada ich elastyczność. To wszystko sprawia, że pojawiają się zmarszczki. Procesu tego nie da się uniknąć, można go jednak opóźnić, a w pewnym stopniu nawet odwrócić.
Poznaj – Jak działa mezoterapia igłowa i dla kogo jest to dobry zabieg medycyny estetycznej?
Jak „przywrócić” kwas skórze?
Zabieg trwa od pół do półtorej godziny i sprowadza się do iniekcji z preparatem zawierającym kwas hialuronowy. Koszt 1 ml. surowca wynosi około 900 złotych, zatem cena całego zabiegu w znaczniej mierze zależy od liczby miejsc, które trzeba kwasem wypełnić dla optymalnych efektów. Korygować można nie tylko zmarszczki wszelkiego typu – czy to kurzych łapek, czy bruzd nosowo – wargowych, czy poziomych i pionowych zmarszczek na czole. Dzięki zastosowaniu kwasu hialuronowego możliwa jest również poprawa owalu twarzy, modelowanie i powiększanie ust a także regeneracja skóry po innych, bardziej inwazyjnych zabiegach. Efekty są widoczne niemal natychmiast, utrzymują się natomiast od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. Wiele zależy od tego, jak pacjent dba o cerę oraz w jakim jest wieku. Medycyna estetyczna być może poprawia znacząco wygląd – ale cudów nie jest w stanie dokonać. Co ważne – skóra nawet po całkowitym wchłonięciu się preparatu jest w lepszej kondycji niż przed zabiegiem.
Kosmetyki – gorszy zamiennik
A co z kosmetykami bogatymi w tę substancję ? Krem z kwasem hialuronowym nie może działać równie skutecznie, jak wstrzykiwany do różnych warstw skóry wypełniacz z kwasem. Cząsteczka kwasu hialuronowego użytego w kremie nie jest w stanie przeniknąć przez skórę, ani zapewnić długotrwałego efektu. Kwas hialuronowy wstrzykiwany podczas zabiegów realnie zmienia strukturę skóry.
Kwashialuronowy – źródło młodości, źródło zdrowia?
Poza zastosowaniem w kosmetyce kwas hialuronowy może być wykorzystywany także w ortopedii – przy leczeniu zmian zwyrodnieniowych stawów, w okulistyce – przy zespole suchego oka, w ginekologii – aby przyspieszyć gojenie się ran po cesarskim cięciu. Medycyna estetyczna wykorzystuje jednak kwas hialuronowy najczęściej, i z najbardziej spektakularnymi efektami.
Kwas hialuronowy – przeciwwskazania
Zabieg z wykorzystaniem kwasu hialuronowego ma oczywiście przeciwwskazania oraz nieliczne skutki uboczne. Przede wszystkim iniekcjom nie powinny się poddawać kobiety ciężarne oraz karmiące piersią, a także osoby mające skłonność do występowania przerostowych blizn, posiadające szczególnie delikatną, skłonną do podrażnień skórę, osoby cierpiące na stany zapalne skóry czy mające alergię na którykolwiek składnik preparatu. Mówiąc o skutkach niepożądanych warto mieć na względzie m.in. niewielki ból w miejscach iniekcji, czasowe zgrubienia skóry, obrzęki czy zaczerwienienia utrzymujące się do 3 dni.
Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę Ladies Clinic specjalizującej się w zabiegach kwasem hialuronowym.
Jan Zdrowotny, jest naszym specjalistą od różnych informacji medycznych, jest postacią wybitną w swojej dziedzinie. Jego głęboka wiedza i doświadczenie w medycynie czynią go cenionym ekspertem, zarówno wśród pacjentów, jak i kolegów z branży. Zdrowotny jest znany z umiejętności przekazywania skomplikowanych informacji medycznych w sposób zrozumiały dla szerokiej publiczności, co przyczynia się do lepszego zrozumienia i świadomości zdrowotnej w społeczeństwie. Jego praca ma istotny wpływ na poprawę jakości opieki zdrowotnej oraz edukację pacjentów w zakresie różnych zagadnień medycznych.