Kręgosłup – sposoby na rehabilitację

Kręgosłup – a więc swoista „oś” ludzkiej sylwetki składa się z dziesiątek kręgów połączonych ze sobą krążkami międzykręgowymi. Jest odpowiedzialny nie tylko za prawidłową postawę, sprawność fizyczną, ale też za amortyzację ewentualnych wstrząsów czy wykonywanie jakichkolwiek czynności – czy to w pozycji pionowej, czy też horyzontalnej. Kręgosłup to niezwykle ważna część kośćca, stąd – bardzo istotne jest dbanie o jego kondycję. Niestety, zdarza się, iż dotykają nas urazy tej części organizmu (lub inne dolegliwości).


Rehabilitację kręgosłupa zaleca się szczególnie w stanach chorobowych takich jak dyskopatia, zmiany w obrębie międzykręgowego krążka, rwa kulszowa, rwa barkowa, rwa udowa, przeciążenia kręgosłupa i jego skrzywienie. Ponad to leczenie może być wdrażane, jeśli na co dzień towarzyszą nam bóle kręgosłupa o różnorodnej etiologii – i w odmiennych jego odcinkach (krzyżowym, lędźwiowym, piersiowym bądź szyjnym). Bóle takowe mogą być następstwem zarówno zwyrodnień, jak i urazów. Często uskarżają się na nie również kobiety w ciąży bądź osoby intensywnie trenujące.

Przeczytaj również: Czym jest rwa kulszowa?

Cieszącą się niesłabnącą popularnością od wielu lat metodą rehabilitacyjną są masaże. Posiadają one nie tylko korzystny wpływ na kondycję fizyczną, ale i psychiczną, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku rekonwalescencji. Masaże rehabilitacyjne są wykonywane zarówno w formie „tradycyjnej” (warto przy tym zwrócić uwagę, jakim doświadczeniem może się pochwalić nasz fizjoterapeuta), jak i z wykorzystaniem innych „akcesoriów” – jak kamienie bazaltowe, kryształy, strumienie wody o różnym natężeniu i temperaturze. Co istotne – masaże pomagają nie tylko złagodzić ból, ale też wspomagają krążenie krwi oraz regenerację organizmu w stanie pourazowym. Różnorodne techniki szczególnie dobrze radzą sobie ze schorzeniami takimi jak: zwyrodnienia kręgosłupa (głównie odcinka szyjnego), przeciążenia mięśni i kontuzje w następstwie intensywnych treningów, zwyrodnienia stawów, rwa kulszowa. Masaże są także dozwolone dla kobiet ciężarnych, jako jedna z nielicznych form rehabilitacji.

W rehabilitacji kręgosłupa z powodzeniem stosowane są także bardziej nowoczesne metody, jak laseroterapia, magnetoterapia czy ultradźwięki. W przypadku tej pierwszej energia lasera pomaga w redukcji stanów zapalnych oraz usprawnia ogólnoustrojową regenerację. Laser nie jest narzędziem inwazyjnym, niemniej trzeba pamiętać, iż nowotwory, ciąża, cukrzyca, czy wszelkiego rodzaju zakażenia grzybicze bądź wirusowe stanowią przeciwwskazanie. Magnetoterapia użytkuje natomiast pole magnetyczne (ze zmiennym potencjałem). Czynnik ten wspomaga regenerację tkanek, krążenie oraz skraca okres rekonwalescencji pourazowej. Ultradźwiękowa terapia sprowadza się do leczenia urazów oraz napięć mięśniowych. Dzięki działaniu urządzenia laserowego można nie tylko zredukować ból, obrzęki, stany zapalne czy napięcie, ale też korzystnie wpłynąć na funkcjonowanie organizmu (maksymalizując dotlenienie komórek, wspomagając krążenie etc.).

Światłoterapia także gości na polskim rynku leczniczym od niedawna, niemniej cieszy się sporym powodzeniem, gdyż przy odpowiednim użytkowaniu gwarantuje znaczną skuteczność w zakresie poprawiania sprawności, redukowania bólu, stanów zapalnych, a także dotleniania komórek. Fototerapia to kolejna z nieinwazyjnych metod, jaką można polecić niemal każdemu (poza osobami objętymi przeciwwskazaniami). Światłolecznictwo może przybierać różne formy, niemniej jego cechą dystynktywną jest zawsze wspomaganie naturalnych procesów regeneracyjnych oraz zmniejszanie odczuwanego bólu w obrębie kręgosłupa.

Innym sposobem na odzyskanie sprawności, bądź przynajmniej zredukowanie dolegliwości bólowych może być krioterapia. Leczenie zimnym powietrzem (stosowane w sposób „miejscowy”) ma ponad to działanie przeciwzapalne, zmniejszające napięcie i obrzęki. To bardzo przydatna forma uzupełniająca przy kinezyterapii, zalecana szczególnie w urazach mięśni, dyskopatii oraz zapaleniu stawów kręgosłupa. Na baczności powinny się jednak mieć osoby cierpiące na zaburzenia krążenia, mające niedoczynność tarczycy, z niedokrwistością oraz zaburzeniami pracy serca a także posiadające (nawet w przeszłości) skłonności do zakrzepów czy zatorów w obrębie układu krwionośnego.

Więcej: www.mobilemed.pl/rehabilitacja-kregoslupa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *