Lato powoli zaczyna gościć w naszym kraju. Coraz cieplejsze i bardziej słoneczne dni sprzyjają wypoczynkowi na świeżym powietrzu. O tej porze roku bardzo chętnie uprawiamy także sport. Warunki są bowiem sprzyjające. Lato to doskonały czas, aby zacząć kompleksowo zadbać o swoje zdrowie. W tym okresie nasz organizm narażony jest także na różnorodne skutki uboczne wysokich temperatur, takie jak poparzenia słoneczne, odwodnienia, udary. Jak zadbać o siebie latem? Zajrzyj do naszego artykułu.

Jak dbać o siebie latem?

Lato nadeszło, a wraz z nim jego drastyczne skutki. Wraz z upływem czasu, temperatury stają się niewiarygodnie wysokie i odbija się to na naszym zdrowiu. Skalisty upał dotyka nas w postaci udaru cieplnego, oparzeń słonecznych, odwodnienia itp.

Pamiętaj także o regularnych wizytach u lekarza. Specjalista pomoże zdiagnozować ewentualne potrzeby i pomoże postawić diagnozę, jeśli dzieje się coś niepokojącego. Pamiętaj, aby wybrać lekarza, który zainteresuje się Twoim stanem zdrowia, a nie tylko przepisze kolejne suplementy.

W gabinecie lekarskim powinnaś zastać wysokiej jakości sprzęt medyczny i akcesoria, takie jak: stolik medyczny, parawan medyczny czy lampa czołowa LED.

Odpowiednie nawodnienie

Pij dużo wody, co najmniej dwie do czterech filiżanek po wstaniu z łóżka rano i podobne ilości podczas aktywności i ćwiczeń. Zawsze, gdy wychodzisz z domu, noś ze sobą wodę. Możesz również nosić ze sobą podróżny filtr do wody. Przeważnie potrzebujemy od dwóch do trzech litrów wody dziennie, a w upalne dni, przy poceniu się i ćwiczeniach więcej. Dlatego niezwykle ważne jest, aby utrzymywać nawodnienie organizmu poprzez picie co najmniej ośmiu do dziesięciu szklanek wody dziennie.

Chroń się przed przeciążeniem

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla utrzymania silnego i zdrowego serca. Powinieneś wykonywać dużo wdechów i wydechów oraz regularnie wykonywać lekkie ćwiczenia. Jeśli ćwiczysz tylko na siłowni, poświęć trochę czasu na odświeżające zajęcia na świeżym powietrzu. Pomoże Ci to zwiększyć poziom energii.

Zdrowa dieta

Utrzymuj właściwą dietę i regularnie jedz sezonowe owoce i warzywa. Spożywanie pokarmów, które są chłodzące i lekkie (świeże owoce, soki warzywne, surówki, sałatki i dużo wody) odżywią Twój organizm do aktywności na świeżym powietrzu. Uwzględnij w swojej diecie białko w jednym lub dwóch posiłkach i unikaj tłustego i śmieciowego jedzenia.

 

 

 

Stosuj odpowiednią pielęgnację skóry latem

Skóra latem powinna być odpowiednio nawilżona. W przypadku całkowicie suchej skóry, możesz również użyć kremu nawilżającego. Twarz lub skóra powinny być odpowiednio myte w lecie, aby chronić ją przed udarem cieplnym i cząsteczkami kurzu. Zadanie to powinno być wykonywane trzy-cztery razy dziennie.

Jedz mniejsze i lżejsze posiłki

Latem Twoje posiłki powinny być małe i lekkie. Unikaj ciężkich rzeczy w swoich posiłkach, takich jak fast foody, śmieciowe jedzenie itp. Ciężkie jedzenie jest trudne do strawienia i sprawia, że stajesz się leniwy, a także podnosi poziom cholesterolu, co źle wpływa na Twoje zdrowie. Skup się na lżejszych posiłkach, takich jak sałatki, owoce, zielone napoje itp., które nie wymagają dużo czasu na trawienie. Latem powinieneś również regularnie uwzględniać w swoich posiłkach warzywa liściaste.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *