Pieczenie, swędzenie a często i ból przy oddawaniu moczu – to mogą być objawy grzybicy pochwy, dlatego należy szybko udać się po pomoc do lekarza. Samo nawet jeśli przejdzie na moment – powróci ze zdwojoną siłą i to w zastraszającym tempie.

Grzybica pochwy może wystąpić na przykład po skorzystaniu z basenu, sauny, natrysków, a także po stosunku seksualnym czy po pracy w biurze, gdzie kobieta siedzi w jednej pozycji długie godziny w syntetycznej bieliźnie narażając się i na pocenie i na zmarznięcie. Ważne, aby z tym problemem udać się do lekarza, gdyż ten palący problem kobiet nie powinien być ignorowany.

Leczenie oczywiście ustali nam lekarz i są to najczęściej specjalne globulki dopochwowe, które należy aplikować przez kilka dni, a potem jeszcze udać się na wizytę kontrolną, aby sprawdzić czy wszystko jest już dobrze. Jeśli lekarz zdecyduje, że konieczna jest kontynuacja leczenia, to trzeba się do tych wskazówek zastosować.

Przy okazji wizyty u lekarza ginekologa warto poprosić o wykonanie badania piersi – profilaktyka to podstawa długiego i zdrowego życia. Pamiętajmy o tym.


Grzybica pochwy, znana również jako kandydoza pochwy lub infekcja drożdżakowa, jest częstym stanem spowodowanym przerostem rodzaju grzyba zwanego Candida. Może powodować objawy, takie jak upławy, swędzenie i pieczenie. Grzybicę pochwy można zwykle łatwo wyleczyć lekami przeciwgrzybiczymi, które można przyjmować doustnie lub stosować miejscowo.

Jeśli uważasz, że możesz mieć grzybicę pochwy, ważne jest, aby zobaczyć się z lekarzem w celu właściwej diagnozy i leczenia. Będą w stanie zalecić najbardziej odpowiednie leczenie w oparciu o ciężkość infekcji i wszelkie podstawowe schorzenia, które możesz mieć.

W międzyczasie możesz zrobić kilka rzeczy, aby złagodzić objawy:

  • Noś luźne, oddychające ubrania, aby zmniejszyć podrażnienia i umożliwić cyrkulację powietrza

  • Unikaj irygacji, ponieważ może to zakłócić naturalną równowagę bakterii w pochwie

  • Unikaj używania pachnących mydeł, balsamów lub innych produktów na pochwie

  • Unikaj noszenia obcisłych ubrań, takich jak rajstopy lub legginsy, przez dłuższy czas

  • Unikaj korzystania z jacuzzi lub basenów, ponieważ chlor zawarty w wodzie może podrażniać skórę

  • Ważne jest również przestrzeganie zasad higieny, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji. Obejmuje to częste mycie rąk i unikanie dzielenia się ręcznikami lub innymi artykułami higieny osobistej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *