W ciągu najbliższych dwóch lat w całej Polsce ma zacząć działać system informatyczny, który spowoduje, że papierowe recepty staną się przeżytkiem. W aptece wystarczy nam dowód osobisty – na jego podstawie farmaceuta wyda przepisane przez lekarza leki. Jak będą działać e-recepty?
E-recepty to koniec z dobrze nam znanymi, papierowymi drukami. Podczas wizyty lekarz wprowadzi przepisane nam leki do elektronicznego systemu. Medykamenty otrzymamy w aptece po okazaniu dowodu osobistego. Tak skonstruowany system zezwala na ścisłą kontrolę nad wydawaniem i refundacją leków co znacznie zwiększa bezpieczeństwo i komfort pacjentów – zmniejsza szanse popełnienia błędu przy wypełnianiu i odczytywaniu recepty, a także znacznie przyspiesza proces przepisywania i wydawania leków. Elektroniczna recepta oferuje też wymierne korzyści na poziomie systemowym – zezwala na lepszą kontrolę nad lekami refundowanymi i daje możliwość weryfikacji poprawności działań medycznych.
„E-recepty to na pewno oszczędność czasu, zarówno pacjenta jak i lekarza, a także eliminacja błędów podczas wypisywania recept papierowych. Ponadto lekarze badań będą mogli korzystać z podręcznego poradnika i elektronicznej bazy leków. Dzięki temu obsługa pacjenta będzie szybsza i bardziej profesjonalna. Wpłynie to także na zmianę relacji na linii pacjent-lekarz poprzez skrócenie niepotrzebnego dystansu – pacjent będzie wybierał zaufanych lekarzy w systemie i udostępniał im swoje dane i historię choroby” mówi Robert Wach, specjalista technologiczny w polskim oddziale firmy Glintt, zajmującej się wdrażaniem systemów automatycznych do aptek i szpitali – „Systemy takie działają już z powodzeniem m.in. w Norwegii, Szwecji i Anglii i przynoszą bardzo duże korzyści zarówno pacjentom, jak i farmaceutom i lekarzom. Badania pokazują, że lekarze coraz częściej sięgają po zaawansowane technologie – według przeprowadzonych w 2013 roku badań firmy Manhattan Research w Stanach Zjednoczonych z tabletów w pracy korzysta aż 72 procent lekarzy – w 2011 roku korzystało z nich zaledwie 30 procent.”
Wprowadzenie systemu e-recept jest dla NFZ priorytetem w przeprowadzaniu informatyzacji w służbie zdrowia. Jest to pierwszy krok we wdrażaniu ogólnopolskiego elektronicznego systemu, a także ważny krok w stronę automatyzacji placówek medycznych. Wraz z wprowadzaniem automatycznych magazynów do medykamentów i 24-godzinnych terminali do wydawania leków, za pomocą których pacjent w każdej chwili może odebrać lek skanując receptę, będzie to znaczne usprawnienie działania aptek i placówek medycznych oraz duża wygoda dla kupującego lek.
PR
LA
Jan Zdrowotny, jest naszym specjalistą od różnych informacji medycznych, jest postacią wybitną w swojej dziedzinie. Jego głęboka wiedza i doświadczenie w medycynie czynią go cenionym ekspertem, zarówno wśród pacjentów, jak i kolegów z branży. Zdrowotny jest znany z umiejętności przekazywania skomplikowanych informacji medycznych w sposób zrozumiały dla szerokiej publiczności, co przyczynia się do lepszego zrozumienia i świadomości zdrowotnej w społeczeństwie. Jego praca ma istotny wpływ na poprawę jakości opieki zdrowotnej oraz edukację pacjentów w zakresie różnych zagadnień medycznych.